Kilka dni temu grupa dziennikarzy związanych z branżą rolną uczestniczyła w lustracji poletek demonstracyjnych firmy F&N Agro w Kopienicy (powiat tarnogórski). Prezentowano tam wieloaspektowe kombinacje doświadczalne oparte głownie o firmowe produkty, które są dostępne w ofercie firmy. Na spotkaniu między innymi przedstawiono działanie firmowego produktu – Mediator Max. Jest to nowej generacji adiuwant organosilikonowy, przeznaczony do stosowania z herbicydami nalistnymi. Zdecydowanie poprawia on jakość zabiegów herbicydowych. Przyśpiesza i polepsza wchłanianie wielu substancji czynnych głównie z grupy fenoksykwasów i sulfonomoczników.

Na podstawie obserwacji poletek w Kopienicy wynika, że wspomaganie herbicydów tym adiuwantem polepsza efektywność działania preparatów co daje lepsze efekty w przypadku zwalczania chwastów przerośniętych, z grubą warstwą wosku lub chwastów uciążliwych takich jak np. skrzyp polny. Środek ten jest zatem szczególnie przydatny do zwalczania chwastów w takich sezonach jak ten czyli nękanych okresowymi suszami.

Właściwości adiuwanta przedstawiono nam w bardzo prostym doświadczaniu. Liść rzepaku zwilżono cieczą roboczą bez adiuwanta, drugi liść z kolei potraktowano cieczą uzupełnioną o Mediator Max.

Preparat wzbogacony o adiuwant wyraźnie obniżył napięcie powierzchniowe cieczy roboczej. Dzięki temu zdecydowanie lepiej pokrył cieczą liść i ułatwił wnikanie preparatu do rośliny. Ograniczył także skapywanie cieczy roboczej z rośliny na ziemię. Takie właściwości preparatu wpływają także na zmniejszenie zmywalności środka w przypadku nadejścia opadów deszczu czy wystąpienia silnej rosy. W Kopienicy tam gdzie do cieczy roboczej dodano adiuwant, poletka były lepiej odchwaszczone.