Cynk odpowiedzialny jest w roślinie za szereg procesów fizjologicznych. Bierze między innymi udział w syntezie auksyn. Zastosowany we wczesnych fazach rozwojowych stymuluje podziały komórkowe i wzrost wydłużeniowy systemu korzeniowego. Cynk wpływa także na wzrost aktywności anhydrazy węglanowej i zwiększa wydajność fotosyntezy. Rośliny dobrze odżywione tym mikroelementem lepiej wykorzystują azot.

Kukurydza zaliczana jest do grupy roślin wrażliwych na niedobór cynku. Deficyt tego pierwiastka najczęściej diagnozuje się na liściach, które z początku są bladozielone, a następnie pojawiają się na nich rozległe białe chlorotyczne pasy po obu stronach głównego nerwu liścia.

W zaleceniach nawozowych w trakcie wegetacji kukurydzy, proponuje się 2 lub 3-krotne dokarmianie roślin.

Najczęściej pierwszą aplikację przeprowadza się w fazie 4.-5. liścia (niektóre firmy nawozowe zalecają wcześniej). Następny zabieg wykonuje się po 7 - 14 dniach (około 8.-10. liścia). Trzecią aplikację cynkiem można przeprowadzić od fazy 1. kolanka do początku ukazania się wiechy. W późniejszych fazach rozwojowych niezbędne jest użycie opryskiwaczy szczudłowych.

Przykładowe nawozy z wysoką zawartością cynku to: Adob Zn IDHA, Actipol EDTA Zn-15, Basfoliar Flo Zn, Ekolist Mono Cynk, Insol Zn, Intermag Chelat Zn -14, Cynko-Bor, Yara Vita Cynk F. Agravita Zn FAST, Symfonia Zn.

Z kolei nawozami wieloskładnikowymi dedykowanymi między innymi uprawie kukurydzy, zawierającymi w swym składzie między innymi cynk i całą gamę innych pierwiastków są np. Ekolist mikro K, Maximus Ekstra PK, Maximus AminoMicro Kukurydza, wiele produktów z serii Basfoliar, ActiPlon Kukurydza, ActiMag Kukurydza, Wuxal Mikro, Plonvit Kukurydza, Growon, Sonata Kukurydza, Agravita Mikro FAST, OPTI kukurydza i wiele innych.