Jak poinformowała rzeczniczka wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel, o powołanie komisji do szacowania strat w rolnictwie wnioskują poszczególne samorządy. - Dolnośląski Urząd Wojewódzki powołuje je w trybie pilnym, na bieżąco; do tej pory powołano 58 takich komisji - powiedziała Jurgiel.

Rzeczniczka dodała, że wojewoda dolnośląski monitoruje sytuację w rolnictwie i przekazuje informacje bezpośrednio do Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według najnowszego raportu Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNiG) - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach suszą dotkniętych jest 14 województw.

Na Dolnym Śląsku w 85 gminach na 165 istnieje zagrożenie suszą dla upraw zbóż jarych. To, jak podano, łącznie 25 proc. powierzchni upraw tych zbóż w województwie dolnośląskim. Podobnie jest z uprawami rzepaku.

O składnie wniosków o szacowanie strat związanych z suszą zaapelował do rolników zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej. - Nie czekajmy ze złożeniem wniosku o oszacowanie strat do ostatniej chwili, bo komisje mogą nie zdążyć z oszacowaniem strat przed nadejściem żniw - powiedział Leszek Grala prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.