• Rodzaj murarka (Osmia) obejmuje kilkanaście gatunków pszczół.
    Najbardziej pospolitymi gatunkami są murarka ogrodowa oraz murarka rogata.
  • Murarka sprawdzi się nie tylko w sadownictwie czy na plantacjach jagodowych. Można ją zaadaptować także do pracy w rolnictwie konwencjonalnym.
  • Wystawienie domków dla murarek na plantacji do obligatoryjny wymóg dla rolników realizujących Integrowaną Produkcję wybranych upraw.

Umieszczenie „domków” dla murarek lub kopców dla trzmieli w ilości przynajmniej 1 na 5 ha, a w przypadku większych plantacji – kilku sztuk – tak brzmi jeden z obligatoryjnych wymogów do spełnienia w ramach Integrowanej Produkcji między innymi rzepaku ozimego, ale także buraka cukrowego czy prosa. Obowiązek ten jest także często wymieniany w przypadku upraw sadowniczych. Trzeba to sprawdzić w poszczególnych metodykach IP.

Domek dla murarki można wykonać samemu z prostych materiałów, w tym głównie z trzciny, ale można również zdecydować się na profesjonalny ul, wraz z serwisem a nawet aplikacją pozwalającą na odpowiednie zarządzanie np. optymalizacją rozłożenia uli/domków w uprawie.

Czy murarka sprawdza się także w uprawach konwencjonalnych?

Murarka ogrodowa to owad bardzo uniwersalny zapyla ponad 150 gatunków roślin zarówno sadowniczych, rolniczych, jak i dziko rosnących.

- Murarka występuje naturalnie w środowisku jest to nasz owad rodzimy występujący w całej Europie. W swojej działalności pracujemy z murarką ogrodową i jej kuzynką murarką rogatą – tłumaczy Przemysław Kapka.

Nasz rozmówca w poniższym materiale filmowym zachęca do zaproszenia tych pożytecznych owadów nie tylko do ogródków działkowych czy sadów przydomowych. To owad, który świetnie adaptuje się w sadach, plantacjach jagodowych a także w plantacjach wielkotowarowych, gdzie wspomaga zapylenie roślin.

Sprawdzanie uli i kokonów murarki

Nie jest to owad wymagający, ale warto go serwisować na zimę. Co to znaczy? Murarka ma wrogów naturalnych, którymi są pożyty. Jeśli wdadzą nam się do domku/ula mogą w przeciągu kilku sezonów zniszczyć rodzimą populację tego pożytecznego owada. Dlatego na zimę warto przejrzeć kokony, przeselekcjonować je i wybrać tylko te zdrowe.

Więcej ciekawych informacji na temat murarki ogrodowej znajdziecie w poniższym materiale wideo

: