W 2021 r. areał kukurydzy w Polsce sięgnął ok. 1,7 mln ha. Według prognoz w roku 2022 może to już być 2 mln ha. Polska w dużym stopniu zależna jest od dostaw materiału siewnego kukurydzy zza granicy, gdzie zapasy nasion są historycznie najmniejsze. Redakcja "Farmera" zwróciła się do firm zajmujących się dystrybucją materiału siewnego z pytaniem o dostępność oraz ceny nasion na zbliżający się sezon.

Duże zainteresowanie kukurydzą

Nasi rozmówcy – Bogdan Zieliński, Menadżer Działu Nasiennego z firmy Agrii oraz Aleksander Wysocki, Product Manager firmy Osadkowski – zwracają uwagę na obserwowany w ostatnich latach trend do zaopatrywania się na dużą skalę w materiał siewny kukurydzy już jesienią, zwłaszcza wśród dużych producentów kukurydzy.

- Są dystrybutorzy i hodowcy, którzy z ofertą wychodzą jeszcze wcześniej. W tym okresie wybór odmian jest największy, lecz są to zamówienia, a nie fizyczna dostawa towaru – podkreśla przedstawiciel firmy Agrii.

Nasi rozmówcy podkreślają, że w 2021 roku obserwowano wzmożone zainteresowanie siewem kukurydzy wśród polskich rolników, a tegoroczne korzystne ceny za ziarno w skupach stały się zachętą do jeszcze powszechniejszej jej uprawy w 2022 r.

- Sprzedaż nasion na nadchodzący sezon rozpoczęliśmy na początku listopada 2021 r. i odmian, które cieszyły się największym zainteresowaniem, jak ES Hattrick, RGT Maxxatac, DKC 3972 i DKC 3088 zabrakło już po kilku dniach - mówi Aleksander Wysocki z firmy Osadkowski.

Wśród odmian oferowanych na 2022 rok przez firmę Agrii największym „wzięciem” cieszyły się ES Inventive, LG 30.258 i P8752.

Czy materiału siewnego wystarczy?

Na wzmożone zainteresowanie uprawą kukurydzy nakłada się trudna sytuacja na plantacjach nasiennych we Francji czy Rumunii. Co więcej, tegoroczny stan rzeczy utrudniają niewielkie zapasy materiału siewnego z zeszłego roku.

- Zwykle w każdy sezon wchodziliśmy z 20-30 procentowymi zapasami nasion z poprzednich lat. W rekordowym 2021 roku z magazynów wyprzedało się niemal wszystko, dlatego sprzedaż na ten sezon opiera się na nasionach z tegorocznej produkcji, co bywa zawodne – mówi Aleksander Wysocki.

Obaj eksperci podkreślają jednak, że materiału siewnego na zbliżający się sezon wystarczy dla wszystkich i nadal dostępne są nasiona odmian w pełnym przekroju wczesności, zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Zabraknie jednak wybranych odmian – a niektórych brakuje już teraz. W pierwszej kolejności wyprzedane zostały oczywiście te, które sprawdziły się w poprzednich sezonach i wykazały się wysokim i stabilnym plonowaniem.

- Odmiany, które w poprzednich sezonach osiągały najlepsze wyniki - pomimo najwyższych cen i zazwyczaj największych dostępnych ilości - kończą się jako pierwsze – mówi Bogdan Zieliński z Agrii.

Nasi rozmówcy radzą, by z zakupem nasion nie zwlekać, żeby nie ograniczać swojego wyboru do mniej sprawdzonych odmian.

- Miejmy także nadzieję, że zima łagodnie obejdzie się z plantacjami ozimin i nie będą one wymagały przesiewów. W takiej sytuacji naturalną decyzją wydaje się siew kukurydzy, wówczas wybór odpowiedniej odmiany może być naprawdę ograniczony – mówi Wysocki.

Ceny materiału siewnego kukurydzy na 2022 r.

Eksperci zwracają uwagę, że ceny nasion zależne są oczywiście od wartości odmiany i hodowcy, ale generalnie ceny wzrosły o ok. 7-10 proc. w stosunku do cen ubiegłorocznych. Zdaniem naszych rozmówców w porównaniu choćby do obserwowanych obecnie cen nawozów i sytuacji wywołanej inflacją, jest to podwyżka akceptowalna.

- Ceny najchętniej wybieranych odmian kształtują się na poziomie 550-650 zł za hektar netto (80 tys. nasion) – szacuje ekspert firmy Agrii.

- Koszt nasion dobrej odmiany ziarnowej na 1 hektar to 600-650 zł, budżetowej odmiany kiszonkowej - 420-450 zł. Generalnie cena jednostki (50 tys. nasion) waha się w granicach 250-420 zł – mówi przedstawiciel firmy Osadkowski.

Nasiona roślin uprawnych kupisz też na portalu Giełda Rolna!