31. sierpnia w warunkach ekstremalnej suszy W Gaju Małym, gdzie firma Bayer ma jedno z sześciu Centrów Doradztwa Technicznego (CDT), wysiano kilkanaście nowych odmian rzepaku hodowli Bayer. Pierwsze wschody nastąpiły dopiero po 17 dniach.

W tym czasie nie tylko susza doskwierała roślinom, pojawiły się szkodniki. W fazie 1. liścia rzepaku przeciwko pchełkom zastosowano Decis Mega w dawce 0,15 l/ha. Silnie rzepaki atakowała śmietka co jest pokłosiem braku zapraw insektycydowych. Na polu przyjęto 45 roślin/m2, po zimie w wyniku uszkodzeń powodowanych przez śmietkę część roślin wypadło i zostało 32-36 szt./m2.

Jesienią na plantacji przy nierównych wschodach, aby wspomóc i odpowiednio ukształtować rzepak, zastosowano Tilmor 240 EC w dawce 0,75 przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych.

Wiosną, w marcu na plantacji rzepaku obserwowano liczne naloty chowacza brukwiaczka. Do zwalczania szkodnika zastosowano insektycyd z grupy fosforooganicznych, także w drugim zabiegu przeciwko słodyszkowi i chowaczowi czterozębnemu wykorzystano preparat z tej grupy. Od fazy zbitego kwiatostanu masowo w rzepaku pojawił się chowacz podobnik i w tej fazie zastosowano Proteus OD w ilości 0,6 l/ha łącznie z fungicydem Tilmor 240 EC w dawce 1 l/ha.

 – Obserwowana gradacja szkodników sprawia, że w tym roku trudno poradzić sobie z ich zwalczaniem. W okresie opadania płatków przeciwko zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych podano Propulse 250 EC w ilości 1 l/ha razem z preparatem Biscaya w dawce 0,3 l/ha przeciwko chowaczowi podobnikowi i pryszczarkowi. W planie był kolejny zabieg insektycydowy, jednak z uwagi na liczne szkolenia w CDT i bezpieczeństwo odwiedzających nie mogłem przeprowadzić oprysku – mówił dr Piotr Choroszewski z Bayer CropScience, 22. czerwca br. w Gaju Małym

CDT w Gaju Małym zalkalizowane jest na terenie Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego GAŁOPOL Sp. z o.o, gdzie uprawiane są: zboża, rzepak, kukurydza, buraki cukrowe i lucerna. Powierzchnia gruntów ornych wynosi 1250 ha.