Ogólnie kwiecień był jak dotąd zbyt zimny. Według DRV średnie temperatury są o około 4 stopnie Celsjusza niższe od średniej długoterminowej. W związku z tym rozwój roślin jest od dwóch do trzech tygodni opóźniony w porównaniu z poprzednim rokiem, a od tygodnia do dziesięciu dni w porównaniu ze średnią długoterminową. Jednak w przypadku wegetacji zboża i rzepaku pogoda jest na ogół dobra. Rośliny rosną powoli, ale przy dobrej wilgotnością gleby  poprawia się potencjał plonowania.

W związku z tym DRV nieznacznie skorygowało swoje prognozy dotyczące zbiorów i obecnie zakłada zbiory zboża na poziomie około 44 milionów ton oraz zbiory rzepaku na poziomie około 3,6 miliona ton. Jest to nieznacznie więcej niż wyniki z poprzedniego roku. Nadchodzące tygodnie i miesiące pokażą, czy te ilości rzeczywiście można później liczyć. Silne późne przymrozki lub wyraźne okresy suche i gorące, jak w latach poprzednich, nadal mogą znacznie obniżyć oczekiwania dotyczące plonów.

Siew owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego został zakończony, obecnie trwa wegetacja. Przygotowanie ziemi pod siew kukurydzy jest w pełnym toku. Gdy tylko temperatura wzrośnie, rozpocznie się siew. Kukurydza wymaga wyższej temperatury gleby, wynoszącej około 7 do 9 stopni, aby wykiełkować i dlatego jest wysiewana na końcu.