Powodem tej korekty są ekstremalne warunki pogodowe ostatnich kilku tygodni. Po gorącym okresie, który w dużej części Niemiec był prawie wolny od opadów, nastąpiła zmienna pogoda z burzami, gradem i ulewnymi deszczami. Według eksperta ds. rynku zbożowego DRV, w wielu regionach opady pojawiły się w samą porę przed fazą napełniania ziarna pszenicy. Jednak na wschodzie upał i susza pozostawiły swój ślad. Ponadto burze i grad w wielu miejscach wpłynęły na plony: rośliny zostały uszkodzone lub leżą płasko na ornej glebie, co utrudnia omłot.

Postęp zbiorów spowolniony przez deszcz

Zbiory w całym kraju rozpoczęły się około dziesięciu dni temu od jęczmienia ozimego, ale musiały być raz po raz przerywane przez ogromne opady deszczu. W niektórych regionach w ciągu kilku dni spadło tyle samo deszczu, co przez kwartał. W rezultacie ciężko jest korzystać z ciężkich maszyn żniwnych. Do uzyskania odpowiedniej wilgotności konieczna jest dłuższa faza suszenia, której obecnie nie widać. W znacznej część Niemiec w nadchodzących dniach mają nastąpić znaczne opady deszczu. Jeśli deszczowa pogoda będzie się utrzymywać, obawiamy się długich i trudnych zbiorów – stwierdził ekspert

Martwiąc się o jakość

Obecna wilgotna i gorąca pogoda zapewnia optymalne warunki dla bakterii i grzybów, które mogą uszkodzić uprawy. Jakiej jakości zostaną ostatecznie wymłócone zboża, będą zależeć od pogody w nadchodzących tygodniach. W tej chwili nie można składać żadnych wiarygodnych oświadczeń ze względu na niski postęp żniw.

Szczegółowe dane najnowszej prognozy DRV w złączniku