Z dotychczasowych danych wynika, że tegoroczna susza jest mniej dotkliwa dla rolników niż przed rokiem, objęła jednak 14 grup i gatunków roślin w 15 województwach. W wielu gminach zniszczeniu uległy m.in. uprawy rzepaku. Obecnie działają komisje, szacujące wielkość strat.

- Komisje pracują, wojewodowie je powołują i nadzorują. W przypadku podliczenia strat w co najmniej 50 procentach, rząd będzie starał się uruchomić taką pomoc dla poszkodowanych, jaką znamy choćby z ubiegłego roku - bardzo efektywną i bardzo mocną - według reguł przeniesionych z ubiegłego roku - powiedział w środę wiceminister Giżyński w porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice.

Przypomniał, że w ub. roku wysokość świadczeń do jednego hektara dotkniętych suszą gruntów ubezpieczonych wynosiła tysiąc zł, a do hektara gruntów nieubezpieczonych - 500 zł. - To będzie oczywiście możliwe dopiero po podliczeniu (…) przynajmniej 50 proc. strat - zastrzegł Giżyński.

Wiceminister poinformował, że rolnicy mogą też korzystać ze wszystkich form pomocy, które - jak mówił - "były obecne i aktywne rok temu i są zawsze na wyciągnięcie ręki, w postaci różnych ulg, a nawet całkowitego umorzenia w najbardziej skrajnych, przykrych dla rolników sytuacjach".

Chodzi m.in. o relacje rolników z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS-em oraz problemy związane z poręczeniem kredytów. - Wszystko to jest uruchomione i dostępne dla rolników już teraz - zapewnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

12 lipca Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa informował, że zagrożenie suszą występuje w 14 województwach; nie ma jej tylko w województwie małopolskim i podkarpackim. Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw tj. zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin.