• Istnieje szereg czynników, które zmniejszają skuteczność zabiegów herbicydowych na ściernisko.
  • Chwasty muszą być w odpowiedniej fazie wzrostu w momencie aplikacji.

Na rośliny zielone i intensywnie rosnące

Przede wszystkim glifosat jest pobierany jedynie przez te części roślin, które są zielone i niezdrewniałe (liście, zielone pędy, niezdrewniała kora). To z kolei oznacza, że działanie jest tylko nalistne i jednocześnie substancja zwalczy chwasty w fazie intensywnego wzrostu (m.in dlatego preparaty na bazie glifosatu mogą być podawane w niektórych przypadkach przez zbiorami zbóż czy rzepaku w celu zwalczenia zielonych chwastów lub w niektórych uprawach bezpośrednio po siewie). Tak więc glifosat sprawdzi się do zwalczania silnie zachwaszczonych ściernisk - tak w przypadku chwastów, które pojawiły się w łanie przed zbiorem jak i tych które wzejdą jeszcze na ściernisku w późniejszym okresie po żniwach.

Pamiętać trzeba jednak, że glifosat - mimo że jest substancją nieselektywną - nie jest w stanie zwalczyć niektórych uciążliwych chwastów (bardzo trudny w zwalczaniu jest m.in. skrzyp polny ale także trzcina, która występuje na mokrych stanowiskach). Szczególny problem jeśli chodzi o skuteczność tej substancji dotyczy chwastów o niskiej powierzchni asymilacyjnej, gdzie ciecz robocza nie trafia na większą powierzchnie rośliny.

Substancja rozprowadzana jest w całej roślinie, by finalnie dotrzeć do korzeni oraz rozłogów. Efekt działania nie jest natychmiastowy. W sprzyjających warunkach pierwsze efekty możemy zaobserwować około tydzień po zabiegu (najczęściej zatrzymanie wzrostu oraz delikatne zasychanie). Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pełne zniszczenie chwastów następuje po 4 czy 5 tygodniach. 

Substancję należy wspomóc

Zabieg glifosatem nie powinien być przeprowadzany w okresie suszy oraz przy ekstremalnie wysokich temperaturach. Naturalną reakcją roślin może być bowiem zwijanie się (np. tworzenie rurek przez liście) co jest mechanizmem obronnym. Dodatkowo w suchych i gorących warunkach zwiększa się warstwa kutykuli na roślinie co utrudnia pobranie substancji przez roślinę. Bariera ochronna wielu chwastów jest dość silna, toteż w większości przypadków glifosat powinien zostać wsparty produktem wzmacniającym jego działanie (adiuwant czy też siarczan amonu), choć są dostępne także rozwiązania które nie wymagają środków wspomagających (np. Halvetic - posiada już wbudowany adiuwant). 

Zastosowanie adiuwanty jest także ważne z uwagi na twardość wody. Ta ma duży wpływ na efekt zabiegu z użyciem glifosatu. Zastosowanie siarczanu amonu czy też dedykowanych preparatów wspomagających neutralizuje negatywne efekty wynikające z użycia twardej wody do sporządzenia cieczy roboczej. 

Chwasty w odpowiedniej fazie wzrostu

Etykiety wspominają np., że perz powinien osiągnąć wysokość 10 - 25 cm i mieć już wykształcone 3-4 liście. Chwasty dwuliścienne powinny z kolei wykształcić przynajmniej 2 liście. 

Przed aplikacją nie powinno się wykonywać uprawek pożniwnych - powinny one być przeniesione na późniejszy okres, po wykonaniu zabiegu, kiedy chwasty będą już wyschnięte. 

Dawki dedykowane na hektar w przypadku zastosowania na ścierniskach są uzależnione od ilości substancji aktywnej zawartej w preparacie. Z reguły maksymalnie zaleca się zastosowanie 4 litrów/ha w sytuacji gdy aplikujemy produkt na bazie 360g/l.