Fiński startup firma GrainSense latem br. wprowadziła na rynek 2018 r. przenośne urządzenie (pod nazwą GrainSense) służące do pomiaru zawartości białka, wilgoci, olejów roślinnych oraz węglowodanów w ziarnach zbóż i innych roślin uprawnych.

Za pomocą tego urządzenia producenci rolni, hodowcy roślin mogą szybko, bez problemu także tuż przed żniwami zmierzyć kluczowe parametry decydujące o wartości upraw. Wytwórcy mięsa mogą kontrolować i na bieżąco korygować zawartość białek w paszach.

Urządzenie jest 5 razy mniejsze niż najbardziej zbliżone odpowiednik, zasilane na baterię i może być użytkowane w warunkach polowych. Jest zasilane z baterii, czas pomiaru wynosi zaledwie 30 sekund, do pomiaru wystarczy zaledwie kilka ziaren (próbka nie wymaga zmielenia). Posiada funkcje określania lokalizacji (GPS) i pracy w połączeniu z usługą w chmurze.

Międzynarodowa cena sprzedaży detalicznej wynosi 3900 EUR (przy stawce VAT 0 proc.). Użytkownik otrzymuje także futerał, naczynie pomiarowe i nakładkę oraz roczną ochronę gwarancyjną. Korzystanie z urządzenia wymaga posiadania osobistego konta użytkownika, które kosztuje 250 EUR rocznie (przy stawce VAT 0 proc.).

Konto pozwala na wprowadzenie specyficznych dla danego kraju gatunków zbóż (gatunki dostępne obecnie to pszenica, jęczmień, owies, żyto oraz rzepak) oraz zapewnia aktualizacje i kalibracje, przestrzeń do przechowywania danych i możliwość udostępniania wyników pomiarów.

Urządzenie jest już dostępne w Szwecji, Finlandii, Niemczech, od stycznia 2019 r. będą zaopatrywać się w nie duńscy rolnicy. Jak informuje firma w naszym kraju także ma być rozprowadzane, jednak na ten moment GrainSense nie ma dystrybutora w Polsce.