GrainSense to przenośne urządzenie służące do pomiaru zawartości białka, wilgoci, olejów roślinnych oraz węglowodanów w ziarnach zbóż i innych roślin uprawnych. Zasilane jest na baterie i wystarczy około 30 sekund, by dokonać pomiaru.Wykonanie próbki nie wymaga jej wcześniejszego przygotowania czy zmielenia. 

Produkt został wyposażony w system nawigacji GPS, a także dostęp do chmury, dzięki czemu można skorzystać z szerokiej gamy usług wspomagających produktywność i rentowność urządzenia.  Obecnie w systemie znajdują się takie rośliny jak pszenica, owies, jęczmień, żyto i rzepak, wkrótce ma być także kukurydza. 

 Do niewątpliwych zalet urządzenia należy zaliczyć jego małe rozmiary – jest ono pięć razy mniejsze niż jego odpowiedniki, a urządzenie jest przenośne. Warto wspomnieć, że pomiaru można dokonać także przed żniwami, dzięki czemu rolnik jest w stanie podjąć decyzję mającą wpływ np. do której silosu powinno trafić ziarno, kiedy je sprzedać itp. 

Korzystanie z urządzenia nie wymaga przeszkolenia, a specjalistyczne oprogramowanie przygotowuje szczegółowe raporty dotyczące jakości ziarna zamiast generowania surowych danych. Radzi sobie z nim bez problemu mój tata, który z racji już sędziwego wieku nie zawsze podąża za nowinkami technologicznymi- żartował podczas Sympozjum Melvin Huber . 

Produkt został wprowadzony na rynek latem 2018 roku i sprzedawany jest głównie w Szwecji, Finlandii w tym od niedawna dostępny jest także w Niemczech oraz Danii, wkrótce także w Polsce i pozostałych krajach bałtyckich. Młoda firma w niedalekiej przyszłości planuje podbić rynki zachodnie i sprzedawać produkt na pozostałych kontynentach. 

Podczas Targów Maszyn Rolniczych firma otrzymała nagrodę Angri INNO, która wręczana jest przez fińską fundację ds. organizacji targów. Nagroda przyznawana jest innowacjom, które kreują pozytywny obraz sektora rolniczego i mogą zostać wykorzystane do opracowania produktu lub usługi o znaczeniu międzynarodowym.