W tym nowoczesnym obiekcie będą prowadzone prace hodowlane i badania nad nowymi odmianami pszenżyta i rzepaku ozimego. Nowy obiekt znacznie poprawi warunki pracy, bowiem do tej pory poszczególne działy zajmujące się hodowlą znajdowały się w różnych obiektach, co znacznie utrudniało komunikację i wydłużało procedury. Zarząd spółki podjął więc decyzję o kompleksowej przebudowie jednego z istniejących już na terenie zakładu w Borowie obiektu.
Prace budowlane rozpoczęły się w roku 2020 i trwały prawie dwa lata. Całkowity koszt przebudowy wyniósł 3 mln zł. Jak podkreślił prezes HR Strzelce, Wojciech Błaszczak, pieniądze w całości pochodziły ze środków własnych spółki.
Oddany do użytku obiekt jest budynkiem jednopiętrowym połączonym z magazynem wyposażonym w suszarnię skrzyniową. Tuż przy magazynie znajdują się pomieszczenia techniczne wyposażone w młocarnie i czyszczalnie laboratoryjne. W dalszej części znajduje się fitotron. Natomiast na piętrze swoje miejsce znalazły pomieszczenia biurowe, pracownia pszenżyta ozimego, pracownia rzepaku ozimego oraz laboratorium genetyczne.



Nowoczesny fitotron i laboratorium
W obiekcie znajduje się komora klimatyczna, w której można zasymulować dowolną temperaturę, wilgotność oraz natężenie światła. Całe oświetlenie w fitotronie jest oparte na diodach LED, dzięki czemu można sprawdzić reakcję poszczególnych gatunków roślin na różne czynniki stresowe, czy też zasymulować różne warunki wzrostu całkowicie w warunkach laboratoryjnych.



Nowa szklarnia
Tuż obok nowego obiektu znajduje się oddana do użytku w roku 2018 nowoczesna szklarnia o powierzchni 615 m2. Jej budowa kosztowało blisko 4 mln złotych. W jej środku znajduje się kilka oddzielnych pomieszczeń. W każdym z nich można symulować różne warunki klimatyczne, a nad całością czuwa komputer. Szklarnia jest także wyposażona w klimatyzację. To w szklarni można uzyskać w ciągu roku kilka pokoleń roślin, dzięki czemu można skrócić prace hodowlane o kilka lat. Dopiero kolejne pokolenia roślin rokujących w szklarni są wysiewane na poletkach.


Inwestycje to rozwój
Inwestycje to w branży hodowlanej jedyna szansa na rozwój. Wyniki osiągane w Borowie są bardzo dobre, a nowy obiekt powinien przyczynić się do ich wzrostu. - podkreślił dr inż. Michał Rokicki, dyrektor IHAR.
Poprzez ostatnie inwestycje, warunki pracy działu hodowli w oddziale w Borowie znacznie się poprawiły. Mam nadzieję, że przyczyni się to jeszcze lepszych wyników i w niedługim czasie przyniesie nowe jeszcze lepsze odmiany pszenżyta i rzepaku ozimego. - dodał prezes HR Strzelce, Wojciech Błaszczak.
Warto podkreślić, że to właśnie w Borowie udało się uzyskać odmianę populacyjną rzepaku ozimego Kepler. Jest to pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie odmian populacyjnych z genem odporności na TuYV (wirusa żółtaczki rzepy).