Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w sezonie 2021/2022  powierzchnia uprawy rzepaku ozimego wynosiła ponad 1,05 mln ha, co w stosunku do poprzedniego stanowi wzrost o około 8%. Patrząc na ceny rzepaku w skupie i koszty nałożone na produkcję, rolnicy niejednokrotnie zastanawiają się nad opłacalnością tej uprawy. Tym bardziej, że ceny nasion również wzrosły, średnio w zależności od firmy handlowej, o 20-25%.

Jakie ceny materiału siewnego rzepaku - sierpień 2022 r.?

Koszty nasion rzepaku różnią się pod względem wielu czynników. Przede wszystkim najistotniejsze różnice są pomiędzy odmianami populacyjnymi, a mieszańcowymi. Ale to jest normalne. Ceny kształtują się również w zależności od regionu, konkretnej odmiany, a także stosowanej zaprawy nasiennej.

W średnim zestawieniu tzw. widełki cenowe odmian populacyjnych rzepaku mieszczą się w granicach od 590 zł/j.s wyłącznie z zaprawą grzybobójczą, do 900 zł/j.s – ceny z zaprawą grzybową oraz insektycydową. W przypadku zaprawy insektycydowej, gotowe nasiona zabezpieczone są środkami: Buteo Start, bazujący na flupyradifuronie, bądź Lumiposa 625 FS, która zawiera jako substancję czynną cyjanotraniliprol.

Decydując się na odmianę mieszańcową musimy liczyć się z większymi kosztami. Cena odmian hybrydowych rozpoczyna się od 1200 zł netto, a górne widełki wynoszą nawet do 1600 zł netto/j.s.

Odmiany populacyjne rzepaku, w tym roku chętnie nabywane

Jak wygląda sytuacja z doborem odmian do tegorocznych siewów, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Saatbau Polska – Daniela Jarki.

-Nie ma problemu jeśli chodzi o dostępność nasion, ostatnie zamówienia cały czas są w produkcji. Odmiany populacyjne stanowią dość duży udział w naszej firmie, a klienci między innymi ze względu na cenę, kierują się wyborem tych odmian – wyjaśniał nam Jarki.

Jak dodawał przedstawiciel Saatbau, odmiany liniowe nie odbiegają znacznie względem plonu od hybryd. -

Ze względu na trudne w tym sezonie warunki uprawy, hybrydy nie miały możliwości pokazania całego potencjału plonotwórczego i często redukowały plon. Natomiast odmiany populacyjne plonują stabilnie, na podobnym poziomie do mieszańcowych i nie są tak zależne od warunków pogodowych panujących podczas wegetacji – tłumaczył.

Hybrydy rzepaku, zwykle plonują wyżej od populacji, ale w przypadku redukcji kosztów, często brana pod uwagę, przy ich wyborze jest właśnie cena nasion. Przy stanowiskach słabszych, warto zastanowić się nad wyborem odmiany populacyjnej.