Żurawki (Heuhera) są to niskie, kobiercowe byliny dorastające do 45 cm wysokości łącznie z kwiatostanami, które pojawiają się już od kwietnia i zdobią rośliny do jesieni. U gatunków kwiaty przybierają różne formy i tak np. H. cylindrica odm. 'Greenfisch' posiada kwiaty koloru zielonego i liście o falistych brzegach, a żurawka krwista (H. sanguinea) jak sama nazwa wskazuje, jej kwiaty są barwy czerwonej.

Odmiany hodowlane żurawki drążczkowatej (Heuchera x brizoides) posiadają większe, dzwonkowate kwiaty o mocniejszych barwach, które pojawiają się w lipcu i sierpniu, np. odm. 'Feuerregen' (krwistoczerwona), 'Pruchoniciana' (różowe), 'Silberregen' (białe). W obrębie gatunku H. micrantha odmiana o barwnych liściach, np. 'Palace Purple', posiada białe, bardzo drobne kwiaty, tworzące puszyste luźne kwiatostany.

W obrębie tego ostatniego gatunku, który charakteryzuje się drobnymi kwiatami, powstało wiele nowych mieszańcowych odmian o różnobarwnych liściach. Żurawki bardzo łatwo się krzyżują i nawet posiadając w ogrodzie kilka odmian, możemy doczekać się nowej, która wyrosłą z samosiewu. W zależności od odmiany liście żurawek są różnie klapowane, posiadają ciemniejsze żyłkowanie, spód liścia w innej barwnej tonacji, czy w końcu kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym.

Żurawki są bardzo dekoracyjnymi roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Zasada jaka panuje w uprawie tych roślin mówi, że odmiany o brunatno-czerwonych liściach mogą rosnąć na słonecznym stanowisku, natomiast żurawki o zielonym lub żółtym zabarwieniu lepiej posadzić w półcienistym miejscu. Liście roślin są częściowo zimozielone, a młode wyrastające na wiosnę posiadają intensywnie barwy.

W zależności od odmiany i jej siły wzrostu, żurawki mogą rosnąc jako rośliny okrywowe, do obsadzania brzegów rabat lub tworzyć barwne kompozycje pod koronami drzew z innymi odmianami lub gatunkami bylin ogrodowych (miodunka, brunnera). Niskie odmiany dobrze sprawdzą się w ogrodzie skalnym lub w pojemnikach. Puszyste kwiatostany mogą tworzyć kompozycję z innymi bylinami, a zrywane nadają się do bukietów, w tym suszonych.

Rośliny nie są wymagające i jeśli zapewni im się luźne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże, będą długo i obficie kwitły przez kilka lat na jednym miejscu. Idealnym rozwiązaniem jest co roku dostarczenie im kompostu i ściółki w postaci drobno rozdrobnionej kory lub trocin. Starsze rośliny mają tendencje do wypiętrzanie kłączy, dlatego należy je kopczykować. Żurawki rozmnażamy poprzez podział lub sadzonki z piętką. Byliny te są również odporne na choroby i szkodniki.