Jest wiele odmian bazylii, ale najpopularniejsze są typowe odmiany bazylii o zielonych, dużych liściach np. 'Sweet' czy 'Magic White'. Należy podkreślić, że świeża bazylia posiada bardziej wyrazisty aromat i ostry smak niż suszona. Ziele bazylii wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich.

W zależności od odmiany bazylie różnią się między sobą barwą kwiatów, liśćmi, wysokością oraz posiadają nutkę innego aromatu. Zwykle takie odmiany, aby zachowały cechy rozmnaża się wegetatywnie.

Odmiana 'Magic Mountain' jest bardzo aromatyczna, której najmłodsze liście są nabiegle purpurowe, a kwiaty fioletowe. Dorasta do 80 cm wysokości. Młode fioletowe liście i kwiaty posiada bazylia wonna w odmianie 'Magic Blue' oraz bazylia tajska 'Siam Queen', która odznacza się bardziej trwałym, lukrecjowo-anyżkowym aromatem. Oprócz owalnych liści jadalne są również kwiaty bazylii tajskiej.

Barwnymi odmianami są również 'Pesto Perpetuo' i 'Variegata', które posiadają biało obrzeżone liście. Wartą uwagi jest bazylia drobna, zwana również grecką. Odznacza się drobnymi, zielonymi liśćmi wydzielającymi intensywny aromat. Tworzy zwarte kępy i dorasta do 50 cm wysokości. Niskie i o zwartym pokroju są również odmiany: 'Piccolino', 'Kasia' oraz 'Lettuce Leaved' (tzw. sałatowa).

W sprzedaży dostępne są również odmiany o całkowicie purpurowych liściach, np. 'Dark Opal', 'Red 'Opal', 'Rubin', 'Purpurascens', 'Purple Ruffles', 'Violetto Aromatico'. Ostatnia odmiana dodatkowo posiada postrzępione na brzegu iście.

Godnymi polecenia są odmiany charakteryzujące się większą odpornością na choroby grzybowe i na niesprzyjające warunki pogodowe. Są to odmiany bazylii z nowej grupy Herbalea TM, do której należą m.in. 'Green Ball' (zwarty, kopulasty pokrój i drobne zielone liście) oraz jej barwna wersja 'Red Ball'. Inną odmianą o purpurowych liściach jest 'Dark Lady'. Z kolei zielone liście mają 'Habana' i 'Ajaka', a w kolorze fioletowym odmiana 'Wild Color'.

Ciekawostką są odmiany bazylii, które posiadają nutkę odmiennego zapachu. Do takich zaliczyć można bazylię cytrynową odmiana 'Citriodora', której liście delikatnie pachną cytryną. U odmiany 'Cinnamon' liście są karbowane i pachną cynamonem.

Bardzo ozdobną odmianą jest bazylia Floral Spires, która posiada zwarty pokrój, atrakcyjne białe kwiaty i zielone liście o anyżowym aromacie. Z kolei bazylia Blue Spice wytwarza bordowe kwiaty i łodygi, a jej owalne liście pachną wanilią.