Moda na borówkę amerykańską przyszła z Ameryki i Kanady ponad 40 lat temu. W tym czasie powstały nowe odmiany tej jagody, a nasz kraj stał się jej czołowym producentem. Jak mówiła Kozarzewska podczas konferencji prasowej, w tym czasie, borówka stała się dobrem narodowym i nie jest już "amerykańską", a polską jagodą.

Produkcja borówki w Polsce sięga 16 tys. ton, co daje nam siódme miejsca na świecie. Aż 80 proc. zbiorów jest eksportowana do 25 krajów na czterech kontynentach. "Owoce trafiają na najbardziej wymagające rynki" - zaznaczyła Kozarzewska. Dodała też, że pod względem wartości, jest to drugi nasz - po jabłkach - owoc eksportowy. Największym importerem borówek z Polski jest Wielka Brytania.

Owoce są głównie spożywane w formie świeżej, ale można jest mrozić, suszyć czy przerabiać na sok i dżemy.

Spożycie borówki rośnie na całym świecie. Jest to niezwykle cenny owoc nie tylko ze względu na walory smakowe, ale głównie z powodu jego właściwości prozdrowotnych - przekonywała ekspertka Fundacji Emilia Szczęsna.

Według różnych badań, owoce borówki są najbogatszym źródłem antyoksydantów (przeciwutleniaczy) wśród wszystkich owoców i warzyw. Usuwają one toksyny z organizmu i pomagają zabiegać chorobom nowotworowym, układu krążenia, regenerują mózg i układ nerwowy. Ponadto korzystanie wpływają na wzrok i młody wygląd skóry, redukują cholesterol, obniżają wysokie ciśnienie - wyliczała Szczęsna.

30 czerwca o godz. 11 na warszawskim Żoliborzu, na Targu Śniadaniowym zaplanowano obchody Dnia Polskiej Borówki. Przewidziano prezentacje na temat walorów borówki oraz degustacje owoców i soków borówkowych. Tego lata, czyli podczas sezonu zbiorów borówki tj. od lipca do września będzie prowadzona kampania edukacyjna dla konsumentów zachęcająca ich do większego spożycia tego owocu. M.in. o walorach borówek można przeczytać na stronie internetowej http:/ latozborowkami.pl. Jest ona finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.