• Brazylia, Stany Zjednoczone i Argentyna to światowi potentaci w produkcji soi, których udział w rynku łącznie stanowi 81 procent.
  • Z szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wynika, że w bieżącym roku gospodarczym Brazylia umocni swoją pozycję lidera, zostawiając w tyle resztę stawki.
  • Zbiory soi w USA już się zakończyły i udało się tam zebrać 116,4 mln t

Prognoza zbiorów soi

USDA zapowiada, że z brazylijskich plantacji uda się zebrać 153 mln ton soi. To o 23,5 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie. Rekordowe zbiory to efekt powiększenia areału upraw o 1,9 mln ha. Obecnie soje uprawia się w Brazylii w sumie na  43,4 mln ha.

Tymczasem zbiory w USA już się zakończyły i udało się tam zebrać 116,4 mln t - o około 5,2 mln t mniej w stosunku do poprzedniego roku. Słabiej też zapowiadają się trwające zbiory w Argentynie z powodu suszy i dokuczliwych upałów. Szacuje się, że plony wyniosą 41 mln t, a więc o około 2,9 mln t mniej, niż w poprzednim sezonie.

Na 4. miejscu światowej stawki plasują się Indie z 3-procentowaym udziałem w rynku. Tam z kolei podobnie jak w Brazylii spodziewają się dobrych zbiorów. Według USDA mogą one przynieść 12 mln ton soi, czyli o około 100 000 ton więcej niż przed rokiem.