Budleja (Buddleja davidii), zwana także omżynem pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jako jeden z nielicznych gatunków krzewów ozdobnych kwitnie na przełomie lata (lipiec-październik). Na szczycie łukowato wygiętych pędach pojawiają się kwiatostany długości 30-50 cm. Kwiaty barwy białej, różowej, purpurowej lub fioletowej z charakterystycznym jasnym oczkiem w środku rozwijają sie stopniowo, od dołu. Liście są lancetowate i pokryte białym filcowatym kutnerem.

Najdłuższe kwiatostany tworzą się na głównych pędach, zaś krótsze na bocznych. Usuwanie przekwitłych zmusza roślinę do ponownego kwitnienia. W efekcie budleja nieustannie i bujnie kwitnie przez kilka miesięcy. Budleja wydziela intensywny, ale przyjemny słodko-migdałowy zapach, który zwabia różne gatunki motyli oraz pszczoły. Stąd w wielu krajach nazywana jest „motylim krzewem".

W naszym klimacie mogą rosnąć 3 gatunki budlei: Davida, skrętolistna (B. alternifolia) i główkowata (B. globosa). Należy jednak na zimę zabezpieczyć krzewy przed przemarznięciem. W tym celu wokół podstawy krzewu usypujemy kopiec z ziemi. Budleje kwitną na pędach tegorocznych i wiosenne cięcie (na wysokości 20-40cm) jest niezbędne do uzyskania dorodnych kwiatostanów. Krzewy rozmnaża się z nasion lub poprzez ukorzenianie letnich, półzdrewniałych sadzonek lub zdrewniałych pobranych na jesieni.

Budleje sadzimy w zasobnej w składniki pokarmowe, piaszczysto-gliniastej glebie i na słonecznym stanowisku. Takie miejsce zapewni bujnie kwitnienie. Krzewy posiadają płytki system korzeniowy i najlepiej, jeśli glebę wokół rośliny wyściółkujemy korą. Stanowisko pod uprawę powinno być również starannie dobrane, gdyż krzewy nie cierpią konkurencji i przesadzania.

Na ryku dostępne są odmiany kwitnące na biało ('White Profusion', 'Peace', 'White Bouquet'). Kwiaty w kolorze różowym z pomarańczowym oczkiem posiada 'Pink Delight'. Inne odmiany w tej barwnej tonacji to: 'Fascinating', 'Nike', 'Summer Beauty'. Fioletowo-niebiesko kwitną odmiany: 'Empire Blue', 'Ile de France', 'African Queen', 'Purple Prince', a w ciemniej tonacji fioletu z czerwonym oczkiem: 'Black Night' 'Kalypso'. Purpurowe kwiatostany z pomarańczowym oczkiem posiada odmiana 'Royal Red', a dodatkowo żółto obrzeżone liście - 'Santana'.

Większość odmian dorasta do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości, ale dostępne są takie, których wzrost nie przekracza 1,5 m wysokości, np. 'Blue Chip' (80 cm, jasnoniebieskie kwiaty), 'Nanho Blue' (1,5 m, niebieskie kwiaty), 'Nanho Purple' (1,2 m, purpurowe kwiaty).

Gatunek budlei główkowatej posiada żółte kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Z kolei mieszaniec budlei Davida i główkowatej, czyli B. x weyeriana (odm. 'Wattle Bird', 'Golden Glow', 'Sungold') wytwarza kwiaty żółte z pomarańczowym środkiem zebrane w wiechy. Wartą polecenia jest budleja skrętolistna, której fioletowe kwiaty zebrane są na całej długości przewieszających się pędach. Ten gatunek okazale prezentuje się w formie drzewka piennego.