Z nowych szacunków opublikowanych dzisiaj przez Copa i Cogeca w Brukseli wynika, że tegoroczne plony winorośli w UE były wyjątkowo niskie osiągając poziom 145 mln hl, głównie ze względu na ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany klimatu.

Przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa i Cogeca powiedział, że w tym roku winnice zostały bardzo dotknięte przez skutki zmian klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych wahających się od przymrozków po suszę, przez co plony będą o 14 proc. niższe od ubiegłorocznych.

Sytuacja ta doprowadziła do przedwczesnych zbiorów w całej UE, a wielu producentów musiało rozpocząć zbiory nawet dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Najbardziej dotknięte zostały Francja i Włochy, gdzie plony były wyjątkowo niskie - wyniosły 37 mln hl we Francji, co stanowi 18 procentowy spadek w stosunku do zeszłego roku. We Włoszech produkcja ma wynieść 40 mln hl, czyli o 26 proc. mniej niż w 2016 r. Szacuje się, że w Hiszpanii produkcja osiągnie poziom 36 mln hl, więc będzie o 20 proc. niższa niż w roku ubiegłym. Portugalia jest jedynym krajem, w którym odnotowano wzrost rzędu ok. 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

 Jakość winogron będzie jednak wysoka w całej Europie i powinna pozwolić na wyprodukowanie świetnych win. Ceny prawdopodobnie wzrosną jednak nie o tyle by pokryć straty poniesione przez producentów.

Producenci potrzebują lepszych ubezpieczeń. Zaproponowane zmiany do narzędzia stabilizacji dochodów w rozporządzeniu omnibus powinny okazać się pomocne, gdyż pozwolą na uruchomienie tego środka w momencie, gdy dochód gospodarstwa spadnie o 20 a nie o 30 proc. - dodał.

Grupa robocza „Wino” Copa i Cogeca pracuje również nad konstruktywną odpowiedzią na plan Komisji Europejskiej w zakresie podawania konsumentom informacji o wartościach odżywczych wina.