Cyklamen perski od dawna jest popularną rośliną doniczkową. Powstało wiele jego odmian o różnobarwnych kwiatach. Jest rośliną ciepłego klimatu i bardzo wrażliwą na niskie temperatury. Do rodzaju cyklamen nalezą również takie gatunki, które odznaczają się wysoką mrozoodpornością, ale są znacznie mniejszych rozmiarów i posiadają drobniejsze, ale pachnące kwiaty.

W naszych warunkach klimatycznych w gruncie możemy uprawiać 3 gatunki cyklamenów ogrodowych: Cyklamen neapolitański (C. neapolitanum vel. hederifolium), C. dyskowy (C. coum), C. czerwieniejący (C. purpurescens). Najbardziej odporny na mróz jest cyklamen dyskowy, który naturalnie występuje w górskich rejonach Alp.

Są to niskie (do 15 cm) rośliny, których kwiaty pojawiają się wczesną i późną jesienią. Ozdobą cyklamenów ogrodowych są zarówno liście jak i kwiaty. Liście kształtu sercowatego, nerkowate lub klapowane posiadają wyraźne srebrzyste, marmurkowe wzory. Kwiaty pojawiają się na bezlistnych łodygach, przed pojawieniem się liści i są barwy różowej lub białej. Są niewielkich rozmiarów (3 cm), ale pojawiają się licznie.

Bulwy cyklamenów są dość duże jak na rozmiary całej rośliny. Mogą osiągnąć nawet 25 cm średnicy, wydając dużą ilość kwiatów. Sadzimy je latem lub jesienią na głębokość ok. 5 cm i w rozstawie co 20 cm. Cyklameny nie wymagają wykopywania i mogą rosnąć na jednym stanowisku wiele lat.
Po kwitnieniu jesienią pojawiają się zimozielone liście, które zanikają wiosną na cały okres wegetacyjny. Ponownie pojawiają się późnym latem. W bezśnieżne zimy warto je okryć stroiszem z roślin iglastych.

Cyklameny ogrodowe to typowe rośliny cienia i półcienia. Będą zatem dobrze czuć się pod koronami drzew i w zacisznym miejscu. Gleba powinna być średnio wilgotna i zasobna w składniki pokarmowe. Do wytworzenia dużej ilości kwiatów cyklamen wymaga nawożenia fosforem. Cyklameny ogrodowe świetnie będą czuć się w dużych misach. Dadzą wówczas niesamowity efekt i będą egzotyczną, jesienną ozdobą tarasu.

Cyklameny to typowe rośliny dnia krótkiego. Bulwy cyklamenów można zatem poddać sterowanej uprawie i uzyskać kwitnące doniczkowe rośliny w okresie zimy. Rozmnażane są poprzez wysiew nasion lub podział dużych bulw.