Do nawożenia pogłównego nadają się nawozy jednoskładnikowe zawierające tylko azot (saletra amonowa, saletrzak) lub dwuskładnikowe zawierające azot i inny pierwiastek, np. potas lub wapń (saletra potasowa, siarczan potasu, saletra wapniowa). Dobrymi do nawożenia szczególnie roślin ozdobnych i krzewów są wieloskładnikowe nawozy (np. Azofoska, Fruktus). W uprawach amatorskich wykorzystywane są także płynne nawozy wieloskładnikowe, szczególnie polecane do nawożenia dolistnego i podczas niedoborów mikroskładników. Do dokarmiana roślin w uprawach ekologicznych nadają się również bezpieczniejsze od zwierzęcych roślinne nawozy organiczne, np. gnojowica z pokrzywy lub skrzypu.

Warzywa są grupą roślin, które są dość wymagające względem nawożenia. Pogłówne zasilanie w warzywniku polega na dostarczeniu azotu. Rośliny w czerwcu zaczynają kwitnąć, pojawiają się pierwsze zawiązki owoców i dlatego pomidory, papryka, ogórki, melony czy dynie pobierają znaczne ilości składników mineralnych. Nawożenia wymagają także warzywa korzeniowe i kapustne, przeznaczone na zbiór jesienny. Należy uważać, aby nie przekroczyć dawek nawozów azotowych. Przenawożenie azotem nie sprzyja przechowywaniu warzyw korzeniowych, a kapusta czy ogórki nie nadają się do kiszenia.

Warzywa, których zbiór przypada w tym okresie, czyli warzywa liściowe lub marchew na wczesny zbiór, ze względu na akumulacje azotanów, już nie powinno się nawozić azotem. Innym powodem, dla którego nie wykonujemy nawożenia pogłównego, jest wcześniejsze przenawożenie. Sygnałem tego zjawiska będą silnie rozrośnięte, ciemnozielone części roślin oraz opóźnienie kwitnienia.

Warzywa posiadają różne wymagania nawozowe. Papryka i pomidor są bardzo wrażliwe na niedobór wapnia. Aby nie dopuścić do pojawienia się suchej zgnilizny w uprawie tych warzyw zaleca się pogłówne nawożenie saletrą wapniową. Pozostałe warzywa można zasilać saletrą amonową lub saletrzakiem. Orientacyjne dawki saletry amonowej na 10 m2 uprawy dla poszczególnych warzyw to: kapustne, pomidor, papryka, ogórek (0,2 kg), marchew, pietruszka (0,1 kg), seler, dyniowate (0,3 kg).
Rośliny ozdobne, które zimują w gruncie, a więc byliny, krzewy ozdobne zasilamy tylko do końca czerwca. Szczególnie dotyczy to krzewów iglastych i zimozielonych. W tym przypadku dawka saletry amonowej powinna wynosić 0,25 kg/10 m2. Jeśli obawiamy się przekroczenia dawki nawozu azotowego, byliny i krzewy ozdobne jak najbardziej mogą być dokarmiane wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub mieszaniną superfosfatu potrójnego i soli potasowej.

Jednoroczne i dwuletnie gatunki roślin ozdobnych należy nawozić tuż przed kwitnieniem. Rośliny cebulowe, bulwiaste dokarmiamy kilkakrotnie. Najpierw dawkami nawozów azotowych lub wieloskładnikowych przed kwitnieniem, następnie podczas i po kwitnieniu wieloskładnikowymi nawozami płynnymi. Taki sposób nawożenia jest również korzystny dla roślin balkonowych i tarasowych.

W sadzie i jagodnikach zwykle pogłównie dokarmiamy młode (1-2 letnie), nieowocujące krzewy lub drzewka. W tym celu można w II dekadzie czerwca dostarczyć mniejszą dawkę nawozu wieloskładnikowego. Krzewy owocowe można zasilić siarczanem potasu, natomiast borówkę i żurawinę - siarczanem magnezu lub siarczanem amonu. W razie niedoborów mikroelementów zalecane jest nawożenie dolistne wieloskładnikowymi, płynnymi nawozami, zawierającym chelaty (np. Florovit).