Wiele osób boi się przycinania drzew i krzewów, nie chcąc ich oszpecić lub osłabić ich wzrostu. Tymczasem początek wiosny to dobra pora na prześwietlenie i formowanie koron wielu gatunków. Ponieważ rośliny różnią się wrażliwością, porą zawiązywania pąków i kwitnienia oraz pokrojem, nie można wszystkich formować w jednakowy sposób.

Cięcie pielęgnacyjne polega na usunięciu uszkodzonych, chorych lub martwych pędów oraz gałązek i konarów. Takiemu zabiegowi można poddać wiosną wszystkie drzewa i krzewy; przeprowadza się go, gdy rośliny rozpoczną wegetację.

W ogrodnictwie stosuje się także cięcia korygujące. Wykonuje się je u tych roślin, które zbytnio rozrosły się lub ich pędy wyrastają poza obrys korony. Ten rodzaj zabiegu najlepiej wykonać, zanim pojawią się liście. Celem cięć korygujących jest np. zniwelowanie wad korony i poprawa statyki drzewa poprzez odciążenie korony.

Cięcia pielęgnacyjne prześwietlające rozluźniają zbyt zagęszczoną koronę. Wykonuje się je w celu lepszego wykorzystania przez drzewo światła oraz lepszego przewietrzania korony, a tym samym dla poprawy warunków życia i rozwoju drzewa.

Cięcie formujące to już zajęcie dla ogrodnika o zacięciu artystycznym. Aby nadać zieleni idealną formę, odpowiednio skraca cię zeszłoroczne lub tegoroczne przyrosty. W zależności od gatunku można to zrobić dwa, trzy razy w sezonie.

Specjaliści radzą, by z cięciem formującym krzewów kwitnących wczesną wiosną (forsycja, lilaki, wczesne tawuły, migdałek) wstrzymać się aż przekwitną. Najwcześniej powinno się przycinać gatunki kwitnące latem np. wrzosy, wrzośce, hortensje bukietowe, budleje, późne powojniki.

Obowiązek utrzymania we właściwym stanie drzew i krzewów nakłada na posiadacza terenu ustawa o ochronie przyrody. Wszystkie zabiegi i cięcia pielęgnacyjne należy wykonywać zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Jeśli właściciel drzew nie ma odpowiednich kwalifikacji, powinien zlecić te prace fachowcom.

Drzewa iglaste można przycinać przez cały rok; drzewa liściaste również, z wyjątkiem gatunków: brzoza, grab, klon, u których cięcia żywych części drzew należy wykonać po rozwoju liści od czerwca do września oraz gatunków: orzech, orzesznik, skrzydłorzech, u których cięcia wykonuje się od 15 lipca do 15 sierpnia.