Wiele krzewów i drzew dobrze znosi przesadzanie, ale jest też grupa, których system korzeniowy bardzo długo regeneruje się, a rośliny tracą na kondycji i chorują. Do takich należą krzewy płytko korzeniące się (ketmia, budleja, magnolia, tamaryszek), wrażliwe na przesuszenie i posiadają kruche korzenie (wrzosowate, magnolia, ostrokrzewy, lilaki) oraz krzewy zimozielone (bukszpan, laurowiśnia, ogniki, różaneczniki, wrzośce, iglaste).

Wczesnojesienne sadzenie i przesadzanie jest korzystniejsze niż wiosenne, gdyż rosliny mają więcej czasu na zakorzenienie się i regenrację w fazie spoczynku. Duża wilgotność podłoża i powietrza, różnice temperatur między dniem i nocą, sprzyją przyjęciu się rośliny. Dodatkowo miejsce do posadzenia możemy wzbogacić kompostem, który dostarczy roślinie niezbędnych mikro- i makroelementów.

Krzewy i drzewa liściaste zrzucajace liście na zimę z odkrytym korzeniem, należy odpowiednio przyciąć. Usuwamy nadmierną ilość zageszczonych oraz słabych pędów, które należy przyciąć o połowę, a czasmi nawet o 2/3 zachowując równowagę między wielkością cęści nadziemnej, a korzeniami. Wysokie pienne drzewka, aby nie przewróciły się przywiązujemy do palika, który wbijamy na skraju dołka.

Dołek pod drzewka i krzewy z bryłą korzeniową powinien być dwa razy większy i uzupełniony świeżym i zasobnym podłożem, np. substrat torfowy , torf (rośliny kwasolubne), ziemia kompostowa. Wokół rośliny warto wysypać grubą wartę ściółki, która stworzy odpowiednią wilgotność w obrębie systemu korzeniowego.

Najwięcej trudności sprawia przesadzanie starszych drzew na nowe miejsce. Konieczne jest wówczas wykopanie rośliny z dużą bryłą korzeniową. Średnica jej po wykopaniu powinna być wielkości połowy korony drzewka. Jest to dość istotne, gdyż w nienaruszonej bryle znajduje się najwięcej korzeni włośnikowych, które odpowiedzialne są za szybkie przyjecie się starszego i rozrośniętego drzewka.

Duże trudności sprawia przesadzanie roślin iglastych, które często chorują w wyniku naruszenia bryły korzeniowej. Aby taka przeprowadzka zakończyła się sukcesem, należy starannie wykopać iglaka z dużą bryłą korzeniową i przenieść ją obwiązaną workiem jutowym. W ten sposób bryła nie rozpadnie się i nie zostaną naruszone kruche korzenie. Dla iglastych ważne jest, aby na nowym miejscu roślinę posadzić w identycznej pozycji względem słońca. Pomocne w tym przypadku będzie oznaczenie gałązek, które skierowane były w stronę południową.

Wrzesień jest również idealnym okresem na dzielenie i przesadzanie roślin zielnych. W tym czasie możemy sadzić i przesadzać na nowe miejsce wszystkie byliny, które zakończyły kwitnienie. Jedynie przesadzanie traw, paproci, złocieni, astrów, dzielżanów opóźniamy do momentu, kiedy już przekwitły i możemy ściąć ich pędy. We wrześniu wsadzamy rozsady roślin dwuletnich np. stokrotki, naparstnice, goździki brodate, bratki, dzwonki ogrodowe.