Czosnki (Allium) to duża grupa roślin cebulowych. W jej obrębie znajdują się gatunki użytkowe, jak również ozdobne. Najbardziej ozdobne o efektywnych i pachnących kwiatostanach pochodzą w większości z Azji. Wspólną cechą gatunku jest ostry zapach, jaki wydzielają roztarte liście. Kwiatostany są kształtu baldachowaego w formie luźno zwisających dzwonkowatych kwiatów lub gwiazdkowatych tworzących zwartą kulę.

Cebule czosnków, w zależności od gatunku, są różnej wielkości. Drobne nisko rosnących czosnków wysadzamy na głębokość do 10 cm, natomiast gatunki wysokie wytwarzające duże cebule, należy posadzić nawet do 20 cm głębokości. Cebule do gruntu wysadzamy na przełomie października. Czosnki, z małymi wyjątkami, uwielbiają słoneczne stanowisko i przepuszczalną piaszczysto-gliniastą glebę. Są mrozoodporne i nie wymagają corocznego wykopywania.

Wśród gatunków i odmian znajdziemy czosnki dorastające do 1,5 m wysokości i niskie (30 cm) kępiaste rośliny. Czosnki kwitną zazwyczaj pod koniec wiosny do początku lata. Ładnie się prezentują posadzone w małych grupach (niedźwiedzi), donicach (złocisty), ogrodzie żwirowym (karatawski) lub wśród ozdobnych traw czy bylin (olbrzymi, główkowaty). Wadą niektórych gatunków (czosnek olbrzymi) jest zasychanie liści podczas kwitnienia.

Prawdziwym gigantem jest czosnek olbrzymi (A. gigantem) (fot. 1), którego pędy kwiatostanowe dorastają do 1,5 m wysokości. Odmiana 'Globemaster' tworzy duże (śr. do 20 cm), zwarte fioletowe kule. Kwiatostany mniejsze, ale w innej tonacji kolorystycznej (różowo-fioletowej) posiada odm. 'Macleanii', a fioletowe pączki, które po rozwinięciu wydają białe kwiaty - odm. 'Summer Drummer'.

Podobny do poprzedniego, ale nieco słabiej rosnący, jest czosnek okazały (A. aflatunense). Jego pędy kwiatostanowe w zależności od odmiany dorastają od 60-90 cm wysokości. Kwiatostany są kuliste, barwy fioletowej, zwarte ('Round and Purple') lub z długimi luźnymi szypułkami ('Albopilosum', 'Purple Sensation'). Można również spotkać biało kwitnącą odmianę 'Mount Everest' lub ciemnofioletową - 'Firnament'.

Czosnki główkowate (A. sphaerocephalon) (fot. 2) kwitną w pełni lata wydając lśniące, ciemnofioletowe kwiaty o ciekawym kształcie. Kwiatostany są bardziej owalne lub stożkowate i składają się z kwiatów o długich szypułkach na szczycie i krótszych w dolnych partiach. Należą do wyższych czosnków do 90 cm), ale prawdziwym gigantem (150-180 cm) jest odm. 'Red Mohican'. Znacznie niższą odmianą jest 'Forelock'.

Z niskich (25-30 cm) gatunków czosnków polecamy czosnek karatawski (A. karataviense) (fot. 3). Oprócz ozdobnych kulistych i srebrzystych kwiatostanów posiada szerokie, niebieskawe z wąskim, czerwonym obrzeżeniem liście. Małych rozmiarów kwiaty posiadają na żółto kwitnący czosnek złocisty (A. moly), różowo kwitnący - czosnek ostrowskiego (A. oreophilum) i czosnek różowy (A. roseum), biało kwitnący - czosnek neapolitański (A. neapolitanum). Zaletą tych gatunków jest to, że ładnie prezentują sie posadzone w donicach lub ogrodzie żwirowym.

Jeśli ktoś chciałby posiadać czosnki o niespotykanych kwiatostanach, zwykle z długimi, poskręcanymi płatkami, polecamy Allium Hair (fot. 4) o zielonych i czerwonych kwiatach przypominających włosy, czosnek Schuberta (A. schubertii) (fot. 5) o długich oraz krótkich szypułkach kwiatów tworzących luźną kulę, lub też biało-zielono-czerwone dzwonkowate kwiatostany czosnku bułgarskiego syn. sztyletowaty (A. siculum) (fot. 6).

Natomiast, jeśli ktoś chciałby połączyć walory ozdobne z użytkowymi polecamy czosnek niedźwiedzi (A. ursinum) (fot.7). Jego liście oraz białe kwiaty są jadalne i posiadają właściwości lecznicze (bakteriobójcze). Czosnek niedźwiedzi, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków, preferuje stanowiska cieniste i półcieniste oraz wilgotną glebę.