Uczestnicy Konferencji na temat Konsumpcji Brokułów przyjechali do Serocka na zaproszenie firmy Sakata, światowego lidera w hodowli i produkcji nasion warzyw oraz roślin ozdobnych.

W dniach 7-8 październik została zorganizowana już po raz czwarty, ale pierwszy raz w Europie Środkowo-Wschodniej, Międzynarodowa Konferencja "Broccoli". Polska plasuje się w gronie pięciu największych producentów brokułu i kalafiora na Starym Kontynencie. Podczas dwóch dni konferencji odbyły się specjalistyczne wykłady, dyskusja panelowa, show kulinarne oraz wizyta na poletkach pokazowych firmy Green Factory ze Zdunowa.

Konferencja na temat Konsumpcji Brokułów była okazją do nauki, wymiany informacji i doświadczeń, ale także do nawiązania współpracy i nowych kontaktów - mówi Michał Taraska, przedstawiciel Sakata Vegetables Europe, organizatora wydarzenia. - W gronie osób zawodowo zajmujących się brokułami - uprawą, dystrybucją i propagowaniem ich walorów zdrowotnych - zastanawialiśmy się nad możliwie najlepszymi sposobami promocji tego niezwykle zdrowego warzywa - dodaje.

O brokułach w kontekście rynków wschodnich opowiadał prof. Jurij Pawlenko z Rosyjskiej Akademii Nauk, a dr Paweł Szymczak, specjalista uprawy warzyw, skupił się na tematyce eksportowej. Potrzebę stowarzyszania się wszystkich uczestników łańcucha dostaw brokułów akcentowali z kolei prof. Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i dr David Hughes z Imperial College w Londynie.

O właściwościach prozdrowotnych brokułów w swoich wystąpieniach przekonywały dr Elisabeth Jeffery z Uniwersytetu Illinois oraz Małgorzata Desmond, dietetyk i specjalista do spraw medycyny żywienia. Uczestnicy konferencji mogli również na żywo uczestniczyć w przygotowywaniu potraw z brokułu podczas pokazu kulinarnego Tomasza Jakubiaka, gospodarza programu kulinarnego „Jakubiak lokalnie" emitowanego w telewizji Kuchnia+.

Po dwóch dniach wykładów i rozmów wniosek nasuwa się sam - w promocji spożycia brokułów może pomóc ścisła współpraca przedstawicieli sektora, publicznych instytucji i organizacji pozarządowych. Stowarzyszenia będą skuteczniejsze niż pojedyncze podmioty działające osobno - przekonuje Michał Taraska. Mam nadzieję, że konferencja w Serocku doprowadzi do bardziej ścisłej współpracy w ramach sektora. Jestem dobrej myśli, bo wprowadzenie tej idei w życie może wyłącznie pomóc w rozwoju rodzimych upraw i popularyzacji brokuła w Polsce - stwierdza.

Źródło informacji prasowej: Multi Communications Sp. z.o.o. i Sakata Vegetables Europe