Jeśli chcemy posiadać efektowny i zadbany trawnik, koszenie jego jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki temu mamy kontrolę nad wzrostem źdźbeł i nie dopuszczamy do kwitnienia trawy. Ponadto uzyskamy gęsty trawnik, ponieważ koszenie pobudza trawę do krzewienia się. Pozbędziemy się również chwastów i mchu, które bardzo chętnie zasiedlają trawnik.

W zależności od przeznaczenia trawnika wykonujemy różne cięcia trawy. Trawniki ozdobne tniemy na wysokości ok. 4 cm. Jednak warunkiem idealnego koszenia trawnika jest równa jego powierzchnia. Każda nierówność, silne zadarnienie, zagłębienie powodują uszkodzenia trawnika. Większość jednak przydomowych trawników koszona jest na bezpieczną wysokość, czyli ok. 6 cm.

W sprzedaży jest duży asortyment kosiarek i wykaszarek (kos). Producenci prześcigają się w coraz doskonalszych parametrach technicznych czy bogatej stylistyce. Oczywiście decydującą rolę pełni cena, jaką oferuje sprzedawca. Wybór określonego sprzętu, marki zależy od nas samych. Postaramy się jednak przedstawić, który sprzęt będzie odpowiedni na dany rodzaj trawnika.

Na rynku dostępne są wykaszarki, zwane też podkaszarkami lub kosami wyposażone w tnące żyłki. Są bardzo przydatne do podcinania traw, które rosną w trudno dostępnych miejscach, np. przy murkach, płotach, na wzniesieniach, wokół drzew. Wykaszarki w zależności od modelu są elektryczne lub spalinowe. Charakteryzują się mocą (0,6-2kw), wielkością, ciężarem (ok 3-7,5 kg) i szerokością koszenia (zwykle 35-44 cm).

Niektóre firmy oferują kosiarki ręczne, tzw. bębenowe. Nadają się one jedynie do małych przydomowych ogrodów i na działki. Na większe tereny najlepsza będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa. Ta pierwsza oczywiście uzależniona jest od źródła prądu, ale z kolei ciszej pracuje niż spalinowa. Kosiarka elektryczna (w zależności od długości kabla) wykorzystywana jest głównie w przydomowych ogrodach. Dostępne są modele o różnej mocy, szerokości koszenia (zazwyczaj 33-41 cm) i ciężarze ok. 12 kg.

Na znacznie duże powierzchnie polecana jest kosiarka spalinowa. W sprzedaży znajdują się kosiarki z napędem lub bez napędu. Mniej wysiłku wymagają te z napędem, ale będą trochę droższe. W zależności od typu znajdują się kosiarki z możliwością wyrzutu bocznego trawy lub z przyczepianym koszem. Ta druga wersja jest wygodniejsza, gdyż zbierana trawa nie zalega na trawniku. Kosiarki spalinowe różnią się między sobą mocą, szerokością koszenia (zazwyczaj 43-53 cm) i ciężarem.

Różne są także systemy cięcia w kosiarkach w zależności od kształtu noża i dodatkowych elementów. System wrzecionowy (bębnowy) pozwala na dobre cięcie trawy pomiędzy ostrzami i stosowany jest w wielu modelach. Rozdrabnianie trawy gwarantuje z kolei system mielący. Szczególnie jest polecany do trawników ozdobnych, często koszonych. Dzięki temu bardzo drobno mielona trawa nie musi być zbierana i nie powoduje gnicia trawnika. System zbierający to w rzeczywistości noże tnące wyposażone w specjalne skrzydełka. Pozwalają one na odrzucanie zmielonej trawy do zamocowanego z tyłu kosiarki kosza. System bocznego wyrzutu jest zalecany do koszenia przerośniętej trawy (podobnie jak wykaszarka). Trawa jest odrzucana na boki i wymaga dodatkowego, ręcznego zbierania.

Kiedy zdecydujemy się na rodzaj sprzętu do koszenia, zwróćmy uwagę, jakie cechy powinien posiadać dobry sprzęt do koszenia, aby przyjemnie i łatwo nam się pracowało. W pierwszej kolejności ważne są parametry obrotu noża lub żyłki. Powinny być nie mniejsze niż 3000 obrotów/minutę. Istotna jest również regulacja wysokości koszenia, posiadanie kosza zbierającego, wyposażenie w dodatkowe funkcje (funkcja do usuwania filcu z trawnika) oraz łatwa obsługa i dostęp do serwisu.