Na problemy w uprawie warzyw często składają się takie czynniki naturalne jak: susza, niskie lub wysokie temperatury, wysoka wilgotność gleby i częste opady deszczu, choroby grzybowe oraz szkodniki. Należy tu wspomnieć, że część z nich wynika również z nieprawidłowej uprawy.

Większość warzyw uprawia się z rozsady. Już na tym etapie popełnianych jest kilka podstawowych błędów. Jakość wyprodukowanych roślin wpływa na dalszy ich wzrost i plonowanie. Podstawową rzeczą jest dobranie kwalifikowanego materiału siewnego, które musi być wolne od patogenów i szkodników. Wiadome jest, że nasiona również tracą zdolność kiełkowania, dlatego ważne jest, aby przed wysiewem sprawdzić ich przydatności do wysiewu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na przyszłość plonów jest zabieg zaprawiania nasion. Wprawdzie w handlu czasami dostępne są już zabezpieczone fungicydem nasiona, ale cena ich jest znacznie droższa. Do zaprawiania wybierajmy fungicydy o szerokim spektrum działania i zawierające różne substancje aktywne. Dzięki temu uchronimy rozsadę przed zgorzelami, których sprawcy wywołują choroby grzybowe w uprawie polowej.

Podłoże do wysiewu również powinno odznaczać się wysoką jakością, czyli nie może zawierać patogenów, szkodników i nasion chwastów. Bardzo często jest źródłem chorób, które mogą wystąpić później w polu, np. kiła kapusty, alternarioza, szara pleśń. Wprowadzony patogen do uprawy w polu jest później trudny w zwalczaniu, a jego formy przetrwalnikowe bytują w glebie nawet kilkanaście lat. Najlepszym, zarówno strukturalnie jak i jakościowo, jest substrat torfowy lub torf odkwaszony.

Warunki podczas produkcji rozsady również mają istotny wpływ na dalsze plonowanie. Warzywa powinny być wysiane w odpowiednim dla nich terminie. Zapewnienie optymalnego: oświetlenia, wilgotności, cyrkulacji powietrza czy nawożenia zapewnia, że siewki nie są „ wyciągnięte", tkanki są mocne, a rośliny nie są atakowane przez choroby, np. mączniaka rzekomego, czy szarą pleśń.
Trzeba również zwrócić uwagę na jakość rozsady podczas jej wysadzania. Rozsada warzyw, głównie ciepłolubnych, wymaga przed wysadzeniem na miejsce stałe hartowania. Ważne jest, aby rośliny posiadały silnie rozwinięty system korzeniowy, były w odpowiedniej fazie wzrostu (liczba głównych liści) i bez objawów niedoboru składników odżywczych.

Dobrym przykładem jest kalafior, którego rozsada jest bardzo wrażliwa na stresy. Przebarwione, wyciągnięte siewki w przyszłości nie wydadzą dorodnych róż, a jedynie drobne, które pojawią się przedwcześnie. Podobnie jest z rozsadą brokułów, gdzie jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości wody podczas wysokich temperatur, to najprawdopodobniej będzie dochodziło do przedwczesnego zakwitania.