Egzotyczne rośliny, które uprawiane na tarasie z pewnością nie przeżyją zimy. Nawet większe przymrozki mogą im zaszkodzić. Jest tylko nie wiele gatunków, które przetrwają kila stopni na minusie. Już teraz należy przygotować dla nich odpowiednie miejsce na przezimowanie. Okres spoczynku jest ważny, ponieważ stymuluje tworzenie się pąków kwiatostanowych.

Najbardziej wrażliwe nawet na niewielkie spadki temperatury jest m.in. brugmansia, zwana daturą lub bieluniem. Posiada ona bardzo uwodnione pędy i w przypadku uszkodzenia mrozowego, roślina obumrze. Wrażliwe na spadki temperatury są także wszytskie cytrusy i hibiskusy (róże chińskie). Pozostałe egzotyczne takie jak: mirt, laur, kuflik, akacja, granat, oleander, lantana, figa, oliwka, tęgosz mogą przetrwać tylko niewielkie spadki temperatury. 

Rośliny, które na zimę zrzucają liście, np. figa, lantana, granat, lagerstroemia, hortensja, w obecnym czasie przebarwiają się i przygotowują do spoczynku. Te rośliny możemy przezimować w pomieszczeniu gdzie jest nawet niewiele światła. Pozostałe zimozielone jak kuflik, laur, mirt, oleander, hibiskus, cytrusy, oliwka wymagają widnego miejsca, jednak niekoniecznie maksymalnej ekspozycji na światło.

Przed przeniesieniem roślin do pomieszczenia należy sprawdzić ich stan zdrowotny. Liście posiadające plamki należy usunąć. Obcinamy również stare pędy kwiatostanowe i nasienniki. U oleandra uważajmy na nowo wytworzone pąki, które można łatwo pomylić. Stare pędy kwiatostanowe posiadają uschnięte pączki i po ich dotknięciu łatwo odchodzą od rośliny.

Należy również sprawdzić czy na roślinach obecne są szkodniki m.in. czerwce, mszyce, przędziorki. Jeśli zaobserwujemy ich obecność należy wykonać oprysk preparatem zwalczającym wszystkie stadia rozwojowe szkodnika. Zabieg należy wykonać dwukrotnie w odstępie co kilka dni.

Część roślin po przeniesieniu do pomieszczenia zacznie reagować zrzucaniem liści. Jest to typowa reakcja na zmianę warunków. Tak będzie zachowywać się oliwka, cytrusy oraz oleandry, które zrzucają nawet jeszcze zielone listki. Bardzo ważne jest wówczas wietrzenie pomieszczenia i ustawienie tych roślin w jak najwidniejszym miejscu. Pamiętajmy, że w tym czasie zaprzestajemy nawożenia. Podlewamy umiarkowanie jedynie wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić do 15°C. Jeśli nie posiadamy widnego i chłodnego pomieszczenia, to równie dobrym miejscem będzie domowy parapet okienny. W takim przypadku rośliny nie nawozimy i podlewamy częściej, ale nadal skąpo. Dla zimozielonych wybieramy wschodni lub południowy parapet. Inna wystawa nie będzie dobra, ponieważ rośliny w nagrzewanym pomieszczeniu nadal rosną, a ich pędy szukając światła będą się wydłużać i wiotczeć.

Balkonowe, szczególnie cenne odmiany roślin np. fuksje, pelargonie, begonie, złocienie, koleusy, warto przezimować w postaci ukorzenionych sadzonek. W tym celu z rośliny matecznej uszczykujemy wierzchołkowe sadzonki i ukorzenamy je w osobnej doniczce na widnym parapecie. Aby szybko zakorzeniły się warto ich końcówki potraktować ukorzeniaczem, a posadzoną sadzonkę przykryć kołpakiem z folii.