Formowanie iglaków polega na nadaniu im odpowiedniej formy czy kształtu. Tak naprawdę zależy to od naszej twórczej inwencji. Jeśli chcemy, aby nasz iglak posiadał oryginalny kształt oraz był gęsty, warto już od samego początku wybrać odpowiedni gatunek czy odmianę rośliny. Formowanie wymaga czasu i cierpliwości.

Do formowania nie wybieramy odmiany, które już same w sobie są ozdobą i posiadają pewne charakterystyczne dla nich cechy czy pokrój, np. odmiany karłowe typ 'Nana', kolumnowe 'Fastigiata' lub formy płaczące 'Pendula'. Wybierzmy najlepiej gatunki/odmiany o silnym wzroście i gęstym pokroju. Formowanie dobrze znoszą: cyprysiki, jałowce, sosny, świerki, żywotniki.

Nowo zakupionym iglakom możemy nadać różne kształty, posługując się stelażem, wykonanym z drutu lub z drewnianych listewek. Z giętkiego drutu możemy wówczas wykonać różne formy, np. bryły geometryczne, a nawet sylwetki zwierzęt. Tak przygotowany wzór nakładam na roślinę i wycinamy pędy, które wystają poza szablon. Tego typu kształtowanie trwa kilka sezonów.

Znacznie szybciej możemy wykonać tzw. bonsai ogrodowe. Do tego idealnie nadają się starsze iglaki, które kilka lat już rosną w ogrodzie, a wewnątrz posiadają gołożery (żywotniki) lub gałęzie zostały wyłamane w wyniku silnego wiatru czy ciężkiej pokrywy śnieżnej lub też krzewy posiadające nieatrakcyjny krzaczasty pokrój.

Formowanie zaniedbanego iglaka zaczynamy od wybrania gałęzi, które wydają nam się najbardziej atrakcyjne. Zwykle są to pędy na końcach, których występują gęste młode przyrosty. W takim kształtowaniu wybieramy dowolną ilość pędów. Na nich wycinamy wszystkie te, które są zbędne. Trzeba pamiętać, że u wielu iglaków przycięte starsze gałęzie nie tworzą nowych pędów, dlatego należy dobrze zastanowić się nad doborem kształtu.

Możemy również na głównych pędach pozostawić silniejsze krótkopędy, na których stworzymy pióropusze z młodych przyrostów, tworząc piętra. Jednoroczne przyrosty, które posiadają gęstą bryłę, należy przycinać.

W formowaniu będą pomocne wszelkiego rodzaju kije bambusowe lub listewki. Gałęzie, które chcemy odgiąć w dowolną stronę przywiązujemy za pomocą gumek do tyczek. Możemy to wykonać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz krzewu. Dzięki temu uzyskamy symetryczny kształt.

Obciążanie gałęzi wykonujemy za pomocą odgięcia do dołu i przywiązania ich do szpikulca wbitego w ziemie lub niskiej tyczki. Tę metodę wykorzystamy w przypadku, gdy chcemy uzyskać krzewy o zwichrowanym, nieregularnym kształcie. Należy uważać, aby wybrać odpowiednie mocne pędy, aby przypadkiem nie wyłamały się pod wpływem przeciążenia.

Formowaniu można także poddać krzewy, które posiadają krzaczasty pokrój i posiadają jeden pęd. W takim przypadku wycinamy wszystkie pędy, na dowolnej wysokości, tak aby uzyskać od góry, np. kopulasty kształt. W takim formowaniu możemy pomóc sobie stelażem.