25 proc. winiarzy rezygnuje z produkcji wina

Według ankiety przeprowadzonej przez Izbę Rolniczą Gironde, 1320 z około 4000 lokalnych winiarzy znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jedna czwarta gospodarstw znajdujących się pod presją stwierdziła, że ​​zrezygnuje z produkcji wina i całkowicie wykarczuje winorośl.

Pozostali chcą pozostać wierni produkcji winorośli, ale dywersyfikują produkcję stawiając na inne uprawy, z których najpopularniejsze to oliwki i orzechy laskowe. Obiecujące podejście do dywersyfikacji widać również w turystyce ekologicznej i agroturystycznej.

 

 

Problemy ze sprzedażą i finansowaniem karczowania

Winiarze z Bordeaux są szczególnie zaniepokojeni problemami ze sprzedażą. Na początku grudnia 2022 r. kilkuset winiarzy demonstrowało w stolicy departamentu Gironde, aby uzyskać plan socjalny w postaci premii za zamknięcie produkcji winiarskiej. Zgodnie z pomysłami winiarzy sektor publiczny powinien sfinansować karczowanie, co najmniej 15 tys. hektarów winnic płacąc 10 tys. euro/ha. Tymczasem politycy nie uważają tego za możliwe ze względów na prawo europejskie.

Według Bordeaux Wine Association (CIVB) produkcja wina w tym regionie winiarskim w 2022 roku była poniżej średniej. Jednocześnie jednak sprzedaż spadła nawet o 10 proc.

Zdaniem przedstawicieli branży, poprzednie lata również były problematyczne – musieli walczyć m.in. z kurczącym się eksportem do USA i Chin. Według CIVB, zapasy były ostatnio tak wysokie, że wiele firm było w stanie sprzedawać tylko ze stratą.