W Bordeaux w zachodniej Francji setki winiarzy demonstrowało, domagając się premii za zamknięcie i pomocy państwa w celu położenia kresu nadprodukcji w regionie winiarskim. Rolnicy z traktorami i transparentami stanęli w ubiegłym tygodniu przed regionalną administracją.

Między innymi winiarze chcą premii w wysokości 10 000 euro za hektar, jeśli wyrwą winorośl, aby uprawiać coś innego. Powodem nadprodukcji jest spadek konsumpcja wina we Francji i spadek jego cen.

 

 

Dochody winiarzy znacznie niższe od płacy minimalnej

Stowarzyszenie rolników i stowarzyszenie młodych rolników skarżyło się, że dochody winiarzy są czasami o 70 procent niższe od płacy minimalnej. Jak powiedział gazecie „Sud Ouest” lokalny przewodniczący stowarzyszenia rolników, okres spłaty pomocy państwa ma zostać wydłużony.

Ponadto musi istnieć pomoc w przechowywaniu wina, które nie jest od razu sprzedawane. Francja musi też rozmawiać z UE o rozszerzeniu awaryjnej destylacji nadmiaru wina. Wino jest usuwane z rynku i przerabiane środki dezynfekujące. Rolnicy otrzymują rekompensaty.