- Sierpień to czas kiedy żniwa dobiegają końca, a na polach pozostają ścierniska. Wprowadzanie coraz to bardziej uproszczonej techniki uprawy, ścieżek technologicznych, ciężkich maszyn, może prowadzić do zaburzenia naturalnej struktury gleby – oceniają doradcy koncernu Südzucker Polska.

Przypominają oni, że nadmierne jej ugniatanie powoduje zakłócony przepływ wody i powietrza. Dlatego warto się zastanowić, jeżeli chcemy uzyskać wysokie plony, czy nie należałoby włączyć do zespołu uprawek pożniwnych głęboszowania.

- Głęboszowanie zaliczane jest do zabiegów agromelioracyjnych, które regulują stosunki powietrzno – wodne w warstwie dostępnej dla korzeni roślin. Krusząc twardą warstwę gleby umożliwia szybkie przejęcie wody z opadów, a magazynowanie jej w przestrzeniach glebowych zapewnienia łatwiejsze przetrwanie roślin w okresach suszy. Szybkie wchłanianie wody zmniejsza zjawisko podtapiania, które sprzyja rozwojowi chorób korzeni, natomiast na zboczach, minimalizuje zjawisko zmywania wierzchniej warstwy gleby – informują przedstawiciele Südzucker.

Jak dodają, głęboszowanie najlepiej wykonywać po zbiorach zbóż, minimum raz na 4 lata na polu, które jest przeznaczone pod uprawę buraka. Może być wykonane pod uprawę poprzedzającą lub przed orką zimową.