Starty mrozowe tyczą się zwłaszcza młodych nasadzeń oraz gatunków szczególnie wrażliwych na mróz, takich jak: brzoskwinie i morele. Przeważnie jednak w uprawach sadowniczych nie zanotowano dużych uszkodzeń. Znaczące straty mrozowe wystąpiły natomiast na plantacjach truskawek, z powodu wystąpienia silnych mrozów przy braku okrywy śniegowej (w lutym). Część plantacji truskawek została zaorana, na części wypady uzupełniono nowymi sadzonkami - podaje GUS.

Kwitnienie roślin sadowniczych było przeważnie obfite, lecz w niektórych rejonach zanotowano słaby oblot pszczół, będący w większości przypadków wynikiem niesprzyjających warunków pogodowych podczas kwitnienia. Wiosennych przymrozków na ogół nie zanotowano. Jedynie w północnej części kraju w wyniku majowych przymrozków uszkodzeniom uległy lokalnie kwiaty wiśni i grusz. Ostatecznie stan związków i ewentualne straty w uprawach sadowniczych będzie można określić dopiero po opadzie czerwcowym - czytamy w komunikacie GUS.

Z kolei siewy warzyw przebiegały terminowo, a warunki pogodowe sprzyjały wschodom roślin. Chociaż podczas kwietnia zanotowano brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie.