Wysokie koszty energii spowolniły handel kwiatami i roślinami w Holandii.

W Royal Flora Holland, jednym z największych na świecie centrów handlu roślinami i kwiatami, sprzedaż w 2022 roku spadła o osiem procent do 5,2 mld euro. Według spółdzielni hodowców liczba sprzedanych kwiatów i roślin spadła o siedem procent do 10,8 mld sztuk.

 

 

Zmniejsza się liczba firm produkujących

Głównym powodem tego spadku są rosnące koszty energii dla hodowców. Firma aukcyjna odnotowała w 2022 roku stratę w wysokości 4 mln euro, głównie z powodu wyższych kosztów własnych energii.

Jak donosił dziennik „De Telegraaf”, szklarnie hodowców kwiatów i roślin ozdobnych, którzy rezygnują z produkcji z powodu wysokich kosztów energii, są kupowane przez innych hodowców. W branży trwa koncentracja. Liczba hodowców spada, a produkcja przypadająca na gospodarstwo rośnie. Zamiast kwiatów i roślin zakupione szklarnie służą również do uprawy warzyw lub owoców.

Presja na pozycję  rynkową

Royal Flora Holland ostrzegła rząd holenderski, aby nie nakładał dalszych podatków energetycznych na sektor szklarniowy. Branża ogrodnicza stoi przed ogromnymi inwestycjami, aby stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla i przejść na korzystanie z energii słonecznej i geotermalnej zamiast gazu. Pozycja Holandii, jako międzynarodowego centrum globalnej hodowli roślin ozdobnych znalazłaby się pod niepotrzebną presją, gdyby pojawiły się dalsze obciążenia podatkowe.