Obydwa gatunki hortensji są całkowicie mrozoodporne. Najlepiej rosną w półcienistym stanowisku w wilgotnej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe glebie. Pielęgnacja krzewów ogranicza się jedynie do prawidłowego wiosennego cięcia i co dwutygodniowego nawożenia. Te zabiegi gwarantują, że hortensje będą obficie kwitły od czerwca do samej jesieni.

Hortensje uwielbiają dużo wody, dlatego w okresie lata wymagają częstego podlewania i zraszania. W celu ograniczenia parowania wody, wokół krzewów zaleca się zastosować ściółkę z kory sosnowej lub trocin. Krzewy należy wiosną zasilić nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. W czerwcu hortensje ostatni raz dokarmiamy, natomiast w lecie możemy kontynuować nawożenie dolistnie.

Wiosną na wysokości ok. 20 cm nad ziemią należy przyciąć krzewy. Zabieg jest konieczny, ponieważ wpływa na wytworzenie dużych kwiatostanów. Te dwa gatunki zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach. Wytwarzają najczęściej kwiaty płonne, które długo utrzymują się na krzewie nawet podczas zimy i są idealne do zasuszania. Podczas dojrzewania niektóre odmiany mają tendencję do zmiany barwy płatków (np. z białego do zielonego lub różowego).

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens)
Krzew charakteryzuje się dużymi kulistymi kwiatostanami osadzonymi na dość wiotkich pędach. Ze względu na to, że pod wpływem ciężaru kwiatostanów pędy mogą się uginać, wymagane jest ich podwiązywanie.

Najładniejsze odmiany hortensji drzewiastej:

'Invincibelle 'Spirit' - kwiatostany różowe, duże
'Anabelle' - kwiatostany białe, zielonkawe pod koniec sezonu
'Hayes Starburst' - kwiatostany półpełne seledynowo-białe
'Grandiflora' - kwiatostany biało-kremowe
'Astrid Lindgren' - kwiatostany białe

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)
Gatunek ten wykazuje tendencję do pokroju wzniesionego i hortensja może być prowadzona w formie małego piennego drzewka. Wytwarza duże, kształtu stożkowatego kwiatostany składające się, w zależności od odmiany, tylko z kwiatów płonnych lub płodnych i płonnych.

Najładniejsze odmiany hortensji bukietowej:

'Ammarin' -kwiaty płonne i płodne, biało-różowe
'Bobo' - niska odmiana kopulasta, kwiaty biało-różowe
'Diamant Rouge'- kwiaty początkowo białe potem różowo-czerwone
'Great Star' - kwiaty gwiazdkowe ze skręconymi płatkami, biało-kremowe
'Limelight' - kwiaty początkowo zielonkawożółte, później kremowobiałe
Vanille-Fraise 'Renhy' - kwiaty biało-różowe przechodzące do czerwonego
'White Moth'- kwiaty płonne i płodne koloru białego