Obecna cena hurtowa jabłek konsumpcyjnych jest o 8 groszy niższa od ceny w ostatniej dekadzie września. Jednak porównanie cen z pierwszej dekady października 2012 r. do analogicznego okresu 2013 r. wykazuje, że ceny jabłek są w tym roku o 20 proc. wyższe - poinformowała rzecznik największego w Polsce rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.


Przeciętna cena większości odmian owoców wynosi 1,50 zł za kilogram, w ubiegłym roku było to 1,25 zł za kilogram.

Gruszki odmiany Konferencja (odmiana nadająca się do przechowywania), są w stosunku do 2012 roku o 10 proc. droższe. Można je kupić za około 3 zł za kilogram. Eksperci szacują, że w tym roku gruszek będzie o ponad 16 proc. więcej niż w 2012 roku, czyli 75 tysięcy ton.

Kończą się już dostawy śliwek, obecnie sprzedawane owoce pochodzą już z przechowalni. Choć wielu sadowników wcześniej przepowiadało, że w tym roku będzie ich mniej, co mogło oznaczać, że będą drogie, w rezultacie okazało się, że są one tańsze niż w ubiegłym roku o ponad 60 proc. Pod koniec września ich cena hurtowa wynosiła ok. 2 zł za kg.

Droższe niż w ubiegłym roku są warzywa. Jedynie o 20 proc. mniej kosztują pomidory (teraz cena hurtowa to 3-4 zł/kg) i pory (cena hurtowa ok. 2,30 zł/kg).

Najmniej zdrożała marchew, której jest w tym roku dużo. Kosztuje ona w hurcie od 60 do 80 groszy za kilogram, czyli jest droższa niż przed rokiem tylko o 8 proc.

Najbardziej zdrożały ziemniaki, w Broniszach sprzedawane są po ok. 1,10 zł za kilogram, podczas, gdy w ubr. można było je kupić za 40 gr. za kilogram. Oznacza to, że zdrożały one 2,5 razy. Powodem jest 40-proc. spadek zbioru tych warzyw.

Także z powodu niższych o 5 proc. zbiorów znacznie wzrosła ocena białej cebuli, obecnie kosztuje ona w hurcie 1,2 zł/kg. Stąd w ofercie handlowej pojawiła się importowana cebula czosnkowa, ale cena jest dwa razy wyższa od krajowej.