Spożywanie kwiatów jest bardzo popularne w krajach azjatyckich oraz Europy Południowej. W Chinach, Japonii, Indiach, Tajlandii czy nawet we Włoszech z pąków i płatków kwiatów przyrządza się potrawy lub służą one do ich dekoracji. Bardzo często dodawane są do sałatek, zup, deserów lub napojów. Bogate są w witaminy, cukry, flawonoidy, antocyjany i mikroelementy, a zawarte w nich olejki eteryczne nadają potrawom ciekawy smak i aromat.

Dobroczynne właściwości kwiatów znane są od wieków i mimo, że potrawy dekorowane barwnymi płatkami zachwycają, to jednak Polacy patrzą na takie dania z lekką nieufnością. Warto jednak wspomnieć, że kwiaty od dawna znajdują zastosowanie w polskiej kuchni. Przykładem są choćby herbaty ziołowe, których głównym składnikiem są np. kwiaty rumianku, bratka, nagietka i lipy. Nawet mieszanki zielonej herbaty zawierają w swoim składzie płatki jaśminu, róży, chabru, hibiskusa, lotosu, nagietka, czy jeżówki.

Popularne i chętnie spożywane są kwiatostany kalafiora czy brokułu. Natomiast bardziej wyrafinowani smakosze uwielbiają potrawy przyrządzone z kwiatów karczocha (jadalne dno kwiatowe). Z powyższych przykładów wynika, że nie ma więc czego się obawiać i warto przekonać się do innych gatunków. Na pewno w każdym ogrodzie lub na stanowiskach naturalnych można znaleźć rośliny, których kwiaty są jadalne. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim niektóre gatunki roślin są silnie trujące, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich spożywać, np. ostróżka, tojad, konwalia, złotokap, barwinek. Nie zrywamy kwiatów z terenów przydrożnych i zanieczyszczonych. Unikajmy też roślin, które były wcześniej pryskane preparatami chemicznymi. Niejadalne są także kwiaty porażone grzybami i uszkodzone przez owady.

Kwiaty szczególnie astrowatych (mniszek, stokrotka) mimo, że są jadalne, to ze względu na dużo pyłku mogą powodować alergie u osób nadwrażliwych. Kwiaty dzwonków, goździków, róż posiadają gorzkie w smaku zielone szypułki i działki kielicha. W tym przypadku do potraw dodajemy tylko płatki tych kwiatów, a zielone dolne części trzeba odrzucić, gdyż popsują smak potraw. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy całe kwiaty posiadają gorzki smak, warto przed ich dodaniem spróbować czubkiem języka ich soku.

Kwiaty nie są trwałe, dlatego do potraw zrywamy świeże i najlepiej podczas słonecznej pogody. Nie powinny być wilgotne lub zwiędnięte. Wybieramy młode, a najlepiej dopiero rozwinięte lub w pączkach. Można je przetwarzać na kilka sposobów, np. dodawać świeże do sałatek, panierować, faszerować, gotować, aromatyzować desery i napoje, przyrządzać konfitury, syropy czy w końcu suszyć.

Jadalne kwiaty posiadają: robinia (zwana akacją), aksamitka, bez czarny, bez lilak, bławatek, złocień, cukinia, szczypiorek, czosnek, dynia, fasolka, fiołek, bratek, floks, pelargonia, groszek ozdobny, hibiskus, koniczyna, lawenda, liliowiec, lipa, lwia paszcza, mniszek, nagietek, nasturcja, ogórecznik, róża, rumianek, słonecznik, stokrotka, szałwia, szczawik zajęczy, ślaz, malwa, kłosowiec, cykoria podróżnik.

Oto kilka przykładów zastosowania kwiatów w kuchni. Płatki słonecznika i kwiaty nasturcji posiadają lekko pikantny i wyrazisty smak. Twaróg, sałatki, jogurty, zupy, chłodniki możemy wzbogacić czosnkowym aromatem kwiatów czosnku niedźwiedziego i szczypiorku czosnkowego lub ogórkowym zapachem ogórecznika. Ta ostatnia roślina jest popularna na południu Europy, gdzie dodawana jest do sosu tzatziki i pierożków ravioli.

Patki nagietka zabarwią na żółty kolor ryż, wyostrzą smak sera oraz jogurtów. Ciekawego smaku potrawom z ryżu, ziemniaków i pieczonym mięsom, nadadzą także kwiaty aksamitki. Kwiaty cukinii, dyni, liliowca oraz nasturcji nadają się do smażenia, faszerowania i panierowania, a kwiatostany bzu czarnego czy robinii akacjowej można zapiekać w cieście naleśnikowym lub francuskim. Z kwiatów dyni i cukinii sporządza się sosy, zupy, a nawet lody.

Pączki cykorii podróżnik można marynować, a kwiaty pierwiosnków, fiołków, róż, ogóreczników, bratków, bławatków - kandyzować i dodawać do deserów i ciast. Ponadto wymienione kwiaty zamrożone w kostkach lodu dodajemy do napojów i mrożonej herbaty. Całe aromatyczne kwiatostany kłosowca i lawendy mogą być zanurzane w schłodzonych lemoniadach czy wodzie mineralnej. Kłosowiec posiada wyrazisty anyżowy zapach i jego kwiaty mogą być również dodawane do pieczenia ciastek. Do sałatek polecane są delikatne kwiaty rumianku, które posiadają lekki jabłkowy zapach, natomiast koszyczki stokrotki miętowy aromat, a kwiaty ogórecznika - ogórkowy.

Z kwiatów czarnego bzu, mniszka lekarskiego czy lipy sporządza się syropy, które często są stosowane podczas przeziębień. Z płatków róży pomarszczonej lub dzikiej oraz ślazu i malwy często wytwarza się konfitury, galaretki i nalewki. Całe kwiatostany pysznogłówki (monarda) ze względu na pomarańczowy aromat wykorzystuje się do sałatek, aromatyzowania zimnych napojów, win i nalewek oraz dodaje do dań mięsnych.