- Uprawa mieszanek umożliwia pozyskanie dużych ilości wartościowej i smakowitej paszy objętościowej dla zwierząt gospodarskich.
- Mieszanki traw mogą być uprawiane na terenie całego kraju, a na ich skład gatunkowy duży wpływ mają warunki wilgotnościowe.
- Podstawowym komponentem mieszanek trwa, stanowiącym 50-70 proc. runi, są starannie dobrane, wartościowe gatunki traw pastewnych.
- Trawy pastewne zapewniają wysoki plon dobrej jakości paszy i są głównym źródłem energii w dawce pokarmowej zwierząt.
Na pozostałą część runi mieszanek składają się rośliny motylkowate i zioła bogate w białko i składniki mineralne. - Najbardziej korzystne w żywieniu zwierząt są mieszanki o wyrównanym udziale traw i motylkowatych w runi, dające paszę zrównoważoną pod względem energetycznym i białkowym.
Jak dobrać trawę na pastwisko?
Głównym kryterium doboru traw do mieszanek są warunki siedliskowe, pH i uwilgotnienie gleby oraz jej właściwości fizykochemiczne. W rejonach o dużej ilości opadów uprawia się: życicę trwałą, kostrzewę łąkową, tymotkę łąkową, kupkówkę pospolitą, wyczyniec łąkowy i mozgę trzcinowatą. W przypadku średniej ilości opadów i na gleby okresowo przesychające przydatne są: stokłosa uniolowata, rajgras wyniosły, tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, a w stanowiskach z małą ilością opadów uprawia się: stokłosę uniolowatą i bezostną, rajgras wyniosły i kupkówkę pospolitą.
Gleby organiczne i torfy są odpowiednie pod uprawę: wiechliny łąkowej i błotnej, wyczyńca łąkowego, życicy trwałej, kostrzewy łąkowej i tymotki łąkowej. Głównym komponentem mieszanek w danych warunkach siedliskowych jest gatunek najlepiej plonujący i pod jego potrzeby pokarmowe dostosowuje się nawożenie oraz termin zbioru zapewniający najwyższą jakość paszy.
W rejonach o większej ilości opadów z grupy wieloletnich roślin motylkowatych do mieszanek z trawami stosuje się koniczynę łąkową lub białoróżową, przy średniej wilgotności można wysiewać wszystkie gatunki motylkowatych wieloletnich. Lucerna siewna lub mieszańcowa albo koniczyna biała są szczególnie przydatne do mieszanek uprawianych w warunkach niedoboru opadów (...).
Komentarze