Glicynia (Wisteria) pochodzi z Azji oraz z Ameryki Północnej. W Polsce uprawiane są tylko dwa gatunki: glicynia chińska (W. sinensis) i glicynia kwiecista (W. floribunda). Pierwszy gatunek uważany jest za bardziej odporny na mrozy. Glicynie są silnymi pnączami i wymagają mocnych podpór. Pędy chińskiej oplatają się prawoskrętnie, natomiast kwiecistej lewoskrętnie i w sezonie przyrastają na długość 1-3 m.

Roślina może dorastać do 10 m wysokości, jednak przycinana lub prowadzona w formie drzewka osiąga mniejsze rozmiary i częściej kwitnie. Do prawidłowego wzrostu wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz zacisznego i słonecznego stanowiska. W młodym wieku należy zabezpieczać ją na zimę, ponieważ jej jednoroczne pędy mogą przemarzać. To jest jeden z powodów, ze glicynia nie kwitnie.

Pnącze kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są kształtu motylkowatego zebrane w długie (30 cm), a nawet 80 cm (kwiecista odm. 'Multijuga') długości kwiatostany. W zależności od odmiany kwiaty są w kolorze białym (chińska odm. 'Alba' i kwiecista odm. 'Shiro-noda'), jasnoniebieskim (chińska odm. 'Prolific', kwiecista odm. 'Domino') lub rzadziej różowym (kwiecista odm. 'Honbeni'). Glicynia kwiecista w odmianie 'Violacea Plena' wytwarza podwójne, fioletowe kwiaty.

Glicynia kwitnie na krótkopędach, które tworzą się na wiosnę na pędach dwuletnich i starszych. Do wytworzenia pąków kwiatostanowych wymaga letniego przycinana. Jest to jedna z możliwości poprawy obfitości kwitnienia. Na przełomie lipca i sierpnia skracamy młode, długie przyrosty tuż nad 4-5 pąkiem. Wycinamy również pędy słabe i skracamy starsze.

Jeśli glicynia nadal nie kwitnie powodem może być także zbyt silnie rozrośnięty system korzeniowy. Należy wówczas w promieniu 1,5-2 m od rośliny za pomocą szpadla przeciąć boczne korzenie. Na drugi rok pnącze powinno wydać więcej kwiatostanów.

Kolejnym powodem braku kwiatów glicynii jest sposób, w jaki została rozmnożona. Obecnie w sprzedaży odmiany są szczepione lub rozmnożone poprzez odkłady. Powinny wówczas zakwitnąć w ciągu 3 lat od posadzenia. Jeśli natomiast pnącze zostało rozmnożone z nasion, to nie dość, że nie powtórzy cech odmiany, to pierwszych kwiatów możemy spodziewać się dopiero po 10 latach uprawy.