Wyprodukowany na bazie glonów preparat o nazwie Colorado jest aktywatorem, który przyspiesza wybarwienie owoców. W swoim składzie zawiera homogenat GA 14, który jest uzyskiwany z alg morskich Ascophylum nodosum. Oprócz tego zawiera mangan (1,83 proc) i cynk (1,9 proc). Dzięki takiemu składowi preparat zwiększa w owocach produkcję cukrów i stopniowo przyspiesza syntezę barwników odpowiedzialnych za barwę owocu. Dodatkowo nie powoduje on wzmożonej produkcji etylenu, który jest odpowiedzialny za utratę jędrności skórki po wybarwieniu papryki.

Colorado można stosować już w okresie poprzedzającym wczesne zbiory, ale największą skuteczność wykazuje zabieg wykonany w pełni owocowania. Najlepiej wykonać 0,5-1 proc roztwór środka i zastosować go 2- lub 3-krotnie, w odstępach 14-dniowych, począwszy od zawiązania pierwszych owoców (w tunelach - w połowie czerwca, w polu - w lipcu). Kolejny zabieg można zastosować jeden raz lub dwukrotnie we wrześniu, jednak należy pamiętać, że jego działanie zależy od temperatury (poniżej 15°C może nie przynieść oczekiwanych efektów).

Doświadczenia wykazały, że preparat oprócz tego, że poprawia wybarwienie owoców, to również wpływa na zwiększenie plonowania roślin. Owoce szybciej dojrzewają, a sukcesywne ich zbieranie odciąża roślinę, która może skierować energię na zawiązywanie następnych. W ten sposób można uzyskać zwiększoną liczbę owoców o pełnej wartości handlowej i wysokiej jakości spożywczej.

Poważnym problemem w uprawie papryki są również uszkodzenia owoców wynikające z niedoboru wapnia (tzw. sucha zgnilizna wierzchołków owoców). Firma Arysta LifeScience jest polskim dystrybutorem stymulatora transportu wapnia InCaTM produkowanego przez angielską firmę Plant Impact. Ten wytworzony w technologii CaT preparat dolistny działa inaczej niż tradycyjne nawozy wapniowe.

W pobieraniu jonów wapnia uczestniczą auksyny, które wbudowują wapń w komórki. Dzięki temu wszystkie nadziemne części są optymalnie odżywione. W prowadzonych doświadczeniach w plonie roślin niedokarmianych wapniem, uszkodzone owoce stanowiły około 1,5 proc, a w przypadku roślin opryskiwanych saletrą wapniową - 0,5 proc. Po zastosowaniu 0,5 proc i 1proc roztworu InCaTM nie było w plonie owoców z objawami suchej zgnilizny wierzchołkowej.

Dodatkowo, plonowanie było o 20 proc wyższe niż u roślin kontrolnych, a owoce były kształtne, z bardzo gładką skórką i lepiej się wybarwiały. Aktywatory oprócz ściśle ukierunkowanego działania, mają też wpływ na ogólny wigor roślin, niezależnie od warunków ich uprawy. Efekty te są bardziej widoczne w warunkach stresowych oraz tam, gdzie utrudniona lub niemożliwa jest kontrola klimatu czy przy ekstensywnych metodach produkcji. Można wówczas oczekiwać realnej zwyżki plonu lub/i poprawy jego jakości.

Źródło informacji prasowej: Arysta LifeScience