Początek lata to okres, kiedy jest najwięcej komarów. W dużym nasileniu może wystąpić tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Jednak taka plaga staje się wówczas utrapieniem dla ludzi i zwierząt. Nie możliwe jest wówczas przebywanie na świeżym powietrzu.

Rozwój tych owadów przebiega w wilgotnym i ciepłym środowisku. Samce żywią się nektarem kwiatów, natomiast samice krwią ssaków. Komary żyją kilkanaście dni, ale rozwój larw przebiega sukcesywnie i dość szybko. Częstym siedliskiem są wszelakiego rodzaju zanieczyszczone zbiorniki wodne, np. kałuże, sadzawki, pojemniki z wodą (słoiki, puszki, wiadra). Zimują samice, które zasiedlają strychy, piwnice, garaże, obory. Podczas plag odpowiednie służby za pomocą środków chemicznych prowadzą zwalczanie komarów. Do tego celu stosowane są bezpieczne dla ludzi i innych owadów preparaty.

My również możemy ustrzec się przed komarami stosując się do podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o nasze otoczenie. Jeśli jest to możliwe wszelkie pojemniki ze stagnującą wodą powinny być usunięte. Pozostałe zbiorniki wodne takie jak oczka, sadzawki najlepiej zaopatrzyć w pompy filtrujące. Jeśli jest to niemożliwe należy je regularnie oczyszczać z roślin, które zarastają lustro wody, np. rzęsa. Warto również do oczka wodnego zakupić ryby, które będą żywić się larwami. Kolejnym zabiegiem w zmniejszeniu liczebności komarów jest częstsze koszenie trawy. Wysoka, rosnąca na wilgotnym terenie stwarza dobre warunki dla ich rozwoju.

Na naszej działce możemy również posadzić rośliny, które odstraszają komary. Owady te nie znoszą zapachu anyżu i innych silnych aromatycznych roślin. Do ogrodu polecane są: szałwia, kłosowiec (agastache), fenkuł, kocimiętka, pysznogłówka (monarda), lawenda, perovskia, aksamitka, żeniszek meksykański i surmia (katalpa).

Do skrzynek balkonowych lub donic można posadzić plekrantusa (komarzyca), bazylię, rozmaryn, trawę cytrynową, pelargonię pachnącą oraz mirta. Należy jednak pamiętać, że jedna posadzona roślina w ogrodzie może okazać się nieskuteczna. Zatem warto posadzić kilka egzemplarzy i to najlepiej z różnych gatunków w miejscach gdzie najczęściej odpoczywamy.

Do odstraszania komarów dostępne są w handlu różne repelenty, które są bezpieczne dla człowieka. Niewiele osób wie, ale również witamina B działa odstraszająco. Po jej spożyciu skóra podczas pocenia się wydziela zapach, który jest wyczuwalny przez komary i zniechęca je do ataku.