Najprostszym, lecz kosztownym sposobem jest zakupienie nowych krzewów. W szkółkach ogrodniczych dostępnych jest wiele odmian, ale zazwyczaj ich koszt sięga rzędu kilkudziesięciu złotych. We własnym ogrodzie czasami również posiadamy wyjątkową odmianę, którą trudno znaleźć w sprzedaży lub zwyczajnie nie znamy jej nazwy. Jak zatem rozmnożyć różanecznika i powiększyć swoją kolekcję?.

Różaneczniki można rozmnożyć poprzez odkłady, czyli ukorzenienie bocznych pędów krzewu. W tym celu taki pęd w odległości 40 cm od wierzchołka nacinamy od spodu oraz dociskamy i przyszpilamy go do podłoża. Tutaj pomocnym przedmiotem będzie wygięty drut w kształcie litery „U". Następnie usypujemy w tym miejscu kopczyk składający się z drobno rozdrobnionej kory zmieszanej z trocinami i ziemią.

Ten sposób powoli nam na uzyskanie po 2 latach ukorzeniony pęd, który następnie odcinamy od rośliny matecznej, pod nowo wytworzonymi korzeniami. Jak widać jest to dość długi proces, dlatego polecamy szybszy, który możemy wykonać w domowych warunkach, tzn. ukorzenianie sadzonek.

Z dolnych części krzewu obcinamy tegoroczny pęd wierzchołkowy. Powinien on być długości 10-15 cm i średnicy ok. 1 cm oraz posiadać na szczycie wegetatywny pąk. Jest on łatwy do rozpoznania od kwiatowego, ponieważ jest znacznie węższy i spiczasty, natomiast kwiatowy jest nabrzmiały i szeroki.

Z uciętego pędu usuwamy wszystkie starsze liście lub skracamy je o połowę. Pozostawiamy na sadzonce jedynie młode liście wierzchołkowe. Następnie w miejscu ścięcia wykonujemy podłużne, głębokie (2-3 cm) nacięcie, które pobudzi wytworzenie tkanki kalusowej i tym samym przyspieszy ukorzenianie.

Końcówkę sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu przeznaczonym do sadzonek półzdrewniałych lub zdrewniałych i wsadzamy do doniczki z torfem lub substratem torfowym zmieszanym z perlitem w stosunku (2:1). Sadzonkę podlewamy zakwaszoną wodą (sokiem z cytryny) lub deszczówką i przykrywamy folią. Doniczkę ustawiamy w miejscu półcienistym, w temperaturze ok. 22-23°C. Po 3 tyg. powinniśmy uzyskać pierwsze korzenie.