Rośnie zainteresowanie wśród rolników uprawą konopi siewnych. Jest rośliną wszechstronnego użytkowania.Praktycznie każda jej część może być wykorzystywana w przemyśle. I to właśnie zazwyczaj cel uprawy, a następnie dobór odmiany determinuje jaką należy przyjąć agrotechnikę w prowadzeniu plantacji. 

Wybierając pole pod konopie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Udaje się ona na wielu typach gleb, ale gleba musi mieć uregulowany odczyn, a zasobność w składniki pokarmowe przynajmniej na poziomie średnim. Nawożenie praktycznie tylko przedsiewne.

Konopie siewne należy wysiać, gdy gleba osiągnie temperaturę minimum 8°C.  Z powodu przymrozków gleba jest wychłodzona i nie wszędzie może osiągnąć tą wartość, ale z drugiej strony ucieka nam wilgoć. Konopie sieje się dość płytko, bo na 2-3 cm. Jeśli chodzi o gęstość siewu, parametr ten ściśle zależy od odmiany i kierunku użytkowania. 

Jak to wygląda w praktyce? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim materiałem filmowym. Siew konopi siewnych na cele reprodukcyjne odbył się w warunkach woj. łódzkiego.