Jaśminowiec wonny jest krzewem, który szeroko rozrasta się za pomocą rozłogów i zwykle dorasta do 3 metrów wysokości. Ma małe wymagania uprawowe, dobrze znosi cięcie i jest idealną rośliną na żywopłoty. W czerwcu obsypuje się białymi z żółtymi pręcikami kwiatami, które intensywnie pachną. Nie sposób obojętnie przejść obok takiej rośliny. Każdy marzy, aby posiadać taki krzew w ogrodzie.

Obecnie powstało wiele odmian mieszańcowych, które nie zatraciły tak charakterystycznej cechy, jaką jest zapach, a zyskały inne walory ozdobne. Powstały odmiany o kwiatach pełnych lub półpełnych, o barwnych liściach czy niskim wzroście.

Przedstawiamy najbardziej interesujące i dekoracyjne odmiany.
'Albâtre' - osiąga ok. 2 m wysokości. Kwitnienie przypada na czerwiec - lipiec. Wytwarza pełne kwiaty. Krzew idealnie nadaje się na żywopłoty.
Do odmian, które również posiadają pełne, pachnące kwiaty nalezą tez: 'Girandole', 'Primuliflorus', 'Schneesturm', 'Snowbelle'.

Zarówno pojedyncze jak i półpełne kwiaty posiada jaśminowiec 'Norma', 'Karolinka', 'Justynka'. Ta ostatnia odmiana dorasta do ok. 1,5 m wysokości.

Z odmian o niewielkiej sile wzrostu (do 1 m wysokości) polecane są: 'Buckley's Quill' (pełne kwiaty), 'Erectus' (półpełne kwiaty), 'Biały Karzeł' (pojedyncze kwiaty), 'Mont Blanc' (pojedyncze, małe kwiaty). Te jaśminowce mogą rosnąc nawet w donicach na balkonie lub w nasadzeniach z innymi krzewami.

Istnieją również odmiany o barwnych liściach, np. 'Variegatus' (liście z białym obrzeżem), 'Innocence' (żółto nakrapiane liście), 'Aureus' (zielonożółte liście), 'Yellow Cab' (żółtozielone liście). Ta ostatnia odmiana rośnie wolno i po 10 latach osiąga 1,8 m wysokości. Wytwarza duże, pachnące kwiaty barwy białej z różową plamką u nasady. Odmianą o pojedynczych kwiatach z bardziej purpurowym środkiem jest ‘Belle Etoile'.