Braki ogrodowe mają tę zaletę, że ich produkcja nie jest zbyt wymagająca. Może się ona rozpocząć od zakupu gotowej rozsady, będącej w postaci rozet liściowych. Produkcja bratków jest dwuletnia i polega na wysianiu nasion latem, wyprodukowaniu rozsady i zimowaniu jej w nieogrzewanych tunelach foliowych. Z początkiem wiosny uzyskujemy kwitnące rośliny, gotowe do sprzedaży.

Rozsadę bratków wysadza się do doniczek i pozostawia je na zewnątrz do pierwszych przymrozków. W tym czasie wymagają one zasilanie nawozami wieloskładnikowymi (stężenie 0,2 proc.), a po 2 tyg. od posadzenia powinno się dostarczyć preparat stymulujący tworzenie się korzeni i masy zielonej. Do masowego kwitnienia i podwyższenia odporności, rośliny potrzebują fosforu i potasu (odpowiednio 50 i 90 kgha).

Nawozy te podczas ciepłych i zimowych dni mogą przyspieszyć kwitnienie. Nie jest to jednak korzystne, gdyż pojawianie się w tym okresie kwiatów osłabia rośliny, a dodatkowo może powodować występowanie chorób grzybowych. W tym celu pojawiające się pąki należy sukcesywnie usuwać, a rośliny opryskać zapobiegawczo fungicydem. Po pierwszych przymrozkach, zwykle w listopadzie, bratki przenosi się do tuneli foliowych.

Produkcja bratków ogrodowych w uprawie sterowanej może być dodatkowym dochodem, gdyż rośliny te cieszą się dużym i stałym zapotrzebowaniem. Znajdują szerokie zastosowanie w okresie wiosennym do obsadzania skwerów miejskich, balkonów oraz kwietników i rabat w miejscach zabytkowych czy parkach.