Według danych statystycznych GUS produkcja czosnku w Polsce wynosi ok. 20 tys. ton. Największym producentem w Europie okazuje się być Hiszpania (20,78 tys. ha uprawy). W ostatnich latach dominował również czosnek pochodzenia chińskiego, ale dostawy z tego kraju znacząco zmniejszyły się. Powodem tego zapewne była kampania, mająca na celu promocję krajowego czosnku. Należy zwrócić uwagę, że Polacy chętniej kupują czosnek z Europy, a najbardziej krajowy.

W wyniku różnych kampanii reklamowych, które ukazują prozdrowotne właściwości czosnku, Polacy częściej sięgają po to warzywo. Zapotrzebowanie na czosnek jest duże i z roku na rok rośnie lub pozostaje na stałym poziomie. Dodatkowo polscy konsumenci bardziej doceniają krajowy produkt. Warto zatem pomyśleć o jego uprawie. W Polsce popularna jest produkcja czosnku ozimego, który jest wysadzany jesienią, na przełomie października i listopada.

Jesienne sadzenie czosnku należy wykonać w takim terminie, aby ząbki zdążyły się zakorzenić.Termin sadzenia zależeć bedzie od regionu uprawy. Czosnek ma dość duże zapotrzebowanie na wodę, gdyż posiada wiązkowy system korzeniowy. Pod uprawę wybieramy gleby żyzne o pH w granicach 6,8-7,0. Koniecznie należy pamiętać o zmianowaniu. Nie uprawiamy czosnku po roślinach cebulowych (por, cebula, szczypiorek).

Czosnek nie posiada dużych wymagań klimatycznych. Dobrze zimuje w glebie, a młode rośliny wytrzymują spadek temperatury do kilkunastu stopni poniżej zera. Ważne jest jedynie odpowiednie sadzenie ząbków. Musi ono być na takiej głębokości, aby podczas osiadania gleby nie zostały one odsłonięte i narażone na przemarznięcie. Czosnek zaczyna korzenić się w już w temperaturze kilku stopni powyżej zera.

Uprawa ozima daje wyższe plony oraz wytwarzane są większe i o regularnym kształcie główki. Uprawę czosnku prowadzi się na płasko, w rzędach. Ząbki wysadzamy co 10 cm na taką głębokość, aby ich wierzchołki znajdowały się 5 cm pod powierzchnią gleby. Gęstość sadzenia ząbków uzależniona jest od terminu uprawy, odmiany i wielkości materiału sadzeniowego.

Przy wczesnej uprawie odmiany silnie rosnącej i na glebach żyznych rozstawa w rzędach powinna być większa, a na glebach słabszych zagęszczenie roślin powinno być mniejsze. W zależności od wielkości materiału sadzeniowego potrzebne jest 350-1500 kg/ha. Wielkość ząbków ma znaczenie w plonowaniu, ponieważ im większa masa tym wzrasta jakość i wielkość plonu. Ząbki z główek o masie 3-5 g i średnicy 5-7 cm, są odpowiednie do sadzenia.