Słonecznik nie jest rośliną wymagającą i sprawdza się na słabszych stanowiskach, ale oczywiście wyższe plony uzyskuje na glebach wyższej klasy. Dobrze znosi upały i brak wody, ale lubi cieplejszy klimat, dlatego jego uprawa zlokalizowana jest zwykle w południowych – cieplejszych - regionach kraju.

Wszystko jednak zależy od odmiany, bo Arkadiusz Drabko gospodaruje w północnej części Lubelszczyzny, gdzie gatunek ten również z powodzeniem może być wysiewany. Do rozwoju potrzebuje on podobnych sum temperatury efektywnej, jak kukurydza średnio późna. Wysiewa się go, gdy temperatura gleby wynosi 8 stopni C, tuż przed siewem kukurydzy. Z powodu zimnej wiosny czas siew się trochę przesunął w tym roku, ale nadal można wysiać słonecznik.

Jak i na co zwrócić uwagę? Jaka jest dostępność nasion? Jakich maszyn używa się do uprawy słonecznika? Co jest najtrudniejsze w uprawie? Czy opłaca się uprawiać słonecznik? O to zapytaliśmy Arkadiusza Drabko. Całe video, pełne praktycznych rad, poniżej.

Rolnik do uprawy słonecznika wykorzystuje maszyny te same co do kukurydzy. Wysiewa go w rozstawie rzędów 75 cm.

- Słonecznik lubi dobrą, żyzną glebę, ale wychodzi też na słabszych stanowiskach, a ma zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na wodę – zauważa. Słonecznik źle znosi przygruntowe przymrozki, dlatego lepiej opóźnić siew, niż siać za wcześnie.

Drabko uważa, że 10 ha to jest minimum, które powinno się zasiać, tak aby dawało to możliwość sprzedaży ok. 24 t (wielkość pełno samochodowe). Rolnicy na początku zwykle uzyskują plony w wysokości 2,5 t/ha, ale wartość ta może być wyższa, nawet 3,5 t/ha.

Po ile jest słonecznik? – Kontraktacja w ubiegłym roku to ok. 1400 zł/t netto – cena minimalna. Po żniwach zakłady kupowały surowiec po 1650 zł/t, a na tę chwilę słonecznik kosztuje w granicach 1850 zł – mówi Arkadiusz Drabko.

Czy zdecydujesz się na wysiew słonecznika?