Jeżyna bezkolcowa jest odmianą jeżyny dzikiej, która nie posiada kolców i odznacza się dość silnym wzrostem. Pędy jeżyny mogą dorastać do kilku metrów i wymagają podwiązywania. Tym samym jest idealną rośliną do zakrywania mało atrakcyjnych miejsc, płotów czy murów.

Krzew silnie się rozrasta, dlatego miejsce pod jego uprawę powinno być starannie wybrane. Niektóre odmiany tworzą odrosty, ale łatwo je usunąć. Obficie będzie owocowała na stanowisku słonecznym, zacisznym i wilgotnej (nie podmokłej), lekko kwaśnej i bogatej w składniki odżywcze glebie.

Jeżyna nie jest wymagająca. Jedynie podczas srogich zim pędy wrażliwszych odmian, na których tworzą się owoce mogą przemarzać. Warto zatem długie pędy przywiązać do podpory i przykryć agrowłókniną lub ułożyć je na ziemi. W przypadku tej ostatniej metody pędy nie wymagają dodatkowego okrycia, jeśli występuje pokrywa śnieżna.

Jeżyna owocuje na pędach ubiegłorocznych. Cięcie wykonujemy wiosną, które polega na usuwaniu starych, obumarłych lub wiotkich pędów oraz skracaniu ubiegłorocznych. W tym ostatnim przypadku ścinamy jedynie wierzchołkowe partie w zależności od długości, jaką chcemy uzyskać. Warto wspomnieć, że im dłuższy pozostawimy pęd, tym więcej wytworzy on kwiatów.

Jeżyna jest miododajna i zwabia późną wiosną dużo pszczół. W zależności od odmiany pierwsze owoce dojrzewają od poły lipca. Jednak większość dostępnych odmian uzyskuje pełną dojrzałość owoców na przełomie sierpnia i września.

Najbardziej rozpowszechnione są odporne na mrozy polskie odmiany, np. 'Orkan', 'Ruczaj', 'Polar'. Owoce są duże lub średnie i nadają się na przetwory. Rośliny posiadają silny wzrost. Polecane są również inne mrozoodporne odmiany takie jak: 'Black Stain' (duże smaczne owoce), 'Brzezina' (owoce deserowe, twarde idealne do przetwórstwa), 'Chester' (owoce dojrzewają od połowy lipca). Odmiany 'Loch Ness', 'Navaho', owocują od sierpnia i odznaczające się wybitnie smacznymi owocami, które również nadają się do przetwórstwa. Jeżyna 'Triple Crown' wchodzi bardzo wcześnie w okres owocowania.