Ozdobą kapusty są jej kędzierzawe, kolorowe liście, które wybarwiają się przy temperaturze poniżej 15°C. Takie warunki występują od września i wtedy właśnie wewnętrzne liście nabierają barwy białej, czerwonej, różowej, żółtej lub fioletowej, a nawet są wielobarwne. Roślina dorasta do ok. 30-50 cm wysokości i jest całkowicie odporna na mróz, dlatego nawet w zimie jest bardzo ozdobna.

Kapusta może mieć fakturę liści lekko pofałdowaną/frezowaną lub mocno postrzępioną, np. odmiana 'Chidori Red' lub 'Coral Prince'. Najpopularniejsze są odmiany z serii Pigeon i Kioto, np. zielono-fioletowa 'Red Green' i zielono-biała 'White Green'. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele innych barwnych odmian, m.in. ciemnoczerwona 'Crane Rose', kremowa 'Sunrise' czy fioletowa 'Kamome Pink' lub 'Songbird Pink'. Rośliny z tej grupy tworzą szerokie, płaskie rozety i dorastają zwykle do ok. 30 cm wysokości. Nadają się do kompozycji rabatowych i na balkony. Istnieje też seria, której kapusty rosną w formie smukłego stożka i są dwukrotnie wyższe np. odmiany z serii Crane lub Osaka. Ich dolne zielone liście są stopniowo usuwane, a uzyskana w ten sposób wierzchołkowa rozeta jest wykorzystywana do bukietów.

Kapustę ozdobną uprawia się z rozsady. W czerwcu jest jeszcze pora na wysiewanie nasion tej rośliny. Najlepiej kapustę wysiać najpierw do mniejszych doniczek, a potem przesadzić do większych. W takiej formie można ją uprawiać do jesieni i następnie obsadzić nią rabaty. Jeśli natomiast mamy w lecie wolne miejsce w ogrodzie, wówczas można rozsadę wysadzić bezpośrednio do gruntu. Kapustę można również sadzić do skrzynek balkonowych i donic.

Kapusta ozdobna wymaga w okresie wzrostu intensywnego nawożenia, podlewania i ochrony przed szkodnikami (śmietka kapuściana, ślimaki) i chorobami. Preferuje gleby o umiarkowanej żyzności i najładniej wybarwia się na stanowisku słonecznym. Można ją sadzić w większych grupach tworząc różne barwne kompozycje lub w nasadzeniach z innymi jesiennymi roślinami, np. złocieniami, bratkami, wrzosami, starcami, astrami, gazaniami, smagliczką nadmorską, trawami ozdobnymi, szarłatami lub w kompozycji z niskimi iglakami lub roślinami o ozdobnych liściach.